افزایش نگرانی‌ها از سقوط چند ولسوالی لوگر به دست مخالفان مسلح

musa kala

نماینده‌گان ولایت لوگر در شورای ملی و اعضای شورای ولایتی لوگر نگران احتمال سقوط چند ولسوالی این ولایت به دست مخالفان مسلح هستند.

این نماینده‌گان می‌گویند که بیشتر بخش‌های ولسوالی‌های چرخ، خروار و ازره به دست مخالفان است و بی توجهی به تأمین امنیت در این بخش‌ها بحران امنیتی ایجاد خواهد کرد.

سرپرست ولایت لوگر نیز نگران تشدید فعالیت‌های مخالفان مسلح در این ولایت است؛ اما احتمال سقوط ولسوالی ها به دست مخالفان را رد می‌کند.

لوگر در چند سال اخیر بیشتر گواه فعالیت‌های مخالفان مسلح داخلی و بیرونی بوده است؛ اما ظاهرا باشنده‌گان این ولایت با نبرد و ناامنی‌ها عادت کرده‌اند.

حالا که نیروهای امنیتی بومی تأمین امنیت تمام بخش‌های لوگر را به دست گرفته‌اند؛ گسترش فعالیت‌های مخالفان مسلح دولت در چند ولسوالی این ولایت، نگرانی‌هایی را برانگیخته است.

اکبر ستانکزی نمایندۀ لوگر در مجلس نماینده‌گان می‌گوید: “در ولسوالی چرخ، خروار و ازره بیش از ۹۵درصد بخش‌های آن به دست مخالفان مسلح است و ما همیشه از حکومت خواسته‌ایم تا به تأمین امنیت در بخش‌های ناامن لوگر توجه کند”.

شورای ولایتی لوگرناامنی‌ها و فعالیت‌های مخالفان مسلح دولت را در پایتخت برخاسته از حضور گسترده مخالفان مسلح داخلی و بیرونی در ولایت لوگر می‌داند.

معاون این شورا هشدار می‌دهد که بی‌توجهی به تأمین امنیت در ولایت‌های هم جوار کابل امنیت پایتخت را بیش از پیش تهدید خواهد کرد.

عدالت عبدالرحیم زی معاون شورای ولایتی لوگر می‌گوید: “علت ناامنی‌ها در کابل ناامنی در لوگر است. هرگاه امنیت در لوگرتأمین نشود امنیت در کابل بیشتر از این متأثر خواهد بود و ما از حکومت می‌خواهیم تا نیروهای بیشتر را به خاطر تأمین امنیت به ولایت لوگر بفرستند”.

مقام‌ها در ولایت لوگر نیز نگران افزایش بی‌پیشینه فعالیت‌های مخالفان در این ولایت هستند. سرپرست ولایت لوگر افزایش مخالفان مسلح بیرونی را علت گسترش فعالیت‌های مخالفان مسلح در ولسوالی‌های چرخ، خروار و ازره می‌داند.

نیازمحمد امیری سرپرست ولایت لوگر می‌گوید: “ما می‌پذیریم که تهدیدها در این ولسوالی‌ها زیاد هستند. دشمن همواره از خانه‌های مردم به حیث سپر استفاده می‌کند و به همین علت ما نمی‌توانیم همچو دشمن با شدت به نبرد و حمله‌های خود ادامه بدهیم و این یک چالش جدی برای ما است”.

شهروندان کشور انتظار داشتند که با ایجاد حکومت وحدت ملی و امضای پیمان امنیتی کابل- واشنگتن و توافقنامه‌ی کابل- ناتو امنیت در کشور بهبود خواهد یافت؛ اما به باور آگاهان ضعف در نهادهای امنیتی و رهبری این نهادها از سوی سرپرست‌ها سبب شده است که این انتظارمردم، نقش برآب شود.

Comments are closed.


Hit Counter provided by technology news