مخالفت افغانستان با تصمیم امریکا مبنی بر انتقال تجهیزات نظامی این کشور به اوکراین

isaf

مخالفت افغانستان با تصمیم امریکا

مبنی بر انتقال تجهیزات نظامی

این کشور به اوکراین

يكشنبه ٠٧ جدي ١٣٩٣ ساعت ١٣:٣٨

 

مقام های حکومتی افغانستان از تصمیم ایالات متحده امریکا مبنی بر انتقال تجهیزات نظامی اش به اکراین انتقاد کرده اند.

مقام های حکومتی افغانستان از تصمیم ایالات متحده امریکا مبنی بر انتقال تجهیزات نظامی اش به اکراین انتقاد کرده اند.مقام های حکومتی افغانستان از تصمیم ایالات متحده امریکا مبنی بر انتقال تجهیزات نظامی اش به اکراین انتقاد کرده اند. یک مقام اداری ریاست جمهوری کشور در گفتگو با روسیه امروز گفته که امریکا نباید تجهیزات نظامی اش از افغانستان را خارج و به اوکراین انتقال دهد. او گفته است که این موضوع به زودی با بارک اوباما، رییس جمهوری امریکا در میان گذاشته خواهد شد. به گفته منبع، شماری از کارشناسان امریکایی در افغانستان در حال بررسی مقدار تجهیزات نظامی و چگونگی انتقال آن به اوکراین هستند. در همین حال قوماندان ماموریت جنگی امریکا در افغانستان، هرگونه گفتگو در این مورد با کابل را رد کرده است. او اما گفته که تنها آقای اوباما می تواند هر نوع تصمیم گیری برای انتقال و یا باقی گذاشتن تجهیزات نظامی امریکا در افغانستان را اتخاذ کند. از سویی هم این مقام اداری حکومتی افغانستان گفته که قرار است محمد اشرف غنی، رییس جمهوری کشور در ماه جنوری سال ۲۰۱۵ میلادی به واشنگتن سفر کند و در این مورد با مقام های امریکایی گفتگو خواهد کرد. به گفته منبع، رییس جمهور غنی در دیدار با اوباما از او خواهد خواست تا از انتقال وسایل و تحهیزات نظامی به اوکراین صرف نظر کند. او تاکید کرده که این موضوع مستقیماً به ثبات روابط استراتیژیک میان افغانستان با امریکا ارتباط دارد. واشنگتن اما تا کنون به گونه رسمی در این مورد چیزی نگفته است. امریکا پیش از این به افغانستان اطمینان داده بود که تجهیزات نظامی و جنگ‌افزارهای امریکا که در ماموریت جنگی این کشور در افغانستان استفاده شده بودند پس از پایان ماموریت جنگی ناتو در این کشور باقی مانده و برای استفاده نیرو های امنیتی افغانستان قرار خواهند داشت. گفته می شود که تانک‌های زرهی، وسایل پیشرفته جنگی و کشفی از مهمترین تجهیزاتی است که دولت افغانستان برای در اختیار گرفتن آن تلاش دارد. در همین حال شماری از کارشناسان در کشور، عدم تجهیز نیروهای امنیتی افغانستان از سوی نیروهای امریکایی را از بزرگترین اشتباه امریکا می دانند. نصر الله ستانکزی، کارشناس سیاسی و استاد دانشگاه به خبرگزاری گفته بود که عدم تجهیز نیروهای امنیتی افغانستان از سوی امریکا باعث ادامه جنگ و تلفات در کشور شده است. در سوی دیگر اوکراین خواستار نظامی کمک امریکا شده بود، امریکا نیز وعده سپرد که در خصوص مبارزه با جدایی ‌طلبان در شرق اوکراین، این کشور را کمک می‌کند.

خبرگزاری بخدی

انتقال تجهیزات نظامی امریکا از افغانستان

به کویت برای حمله احتمالی بر داعش

يكشنبه ٠٧ جدي ١٣٩٣ ساعت ١٥:٥٠

یک مقام نظامی ایالات متحده امریکا گفته است که نیروهای این کشور از ماه جون سال ۲۰۱۳ میلادی تا کنون برخی از تجهیزات نظامی را از افغانستان خارج کرده و به کشور کویت منتقل کرده است.

یک مقام نظامی ایالات متحده امریکا گفته است که نیروهای این کشور از ماه جون سال ۲۰۱۳ میلادی تا کنون برخی از تجهیزات نظامی را از افغانستان خارج کرده و به کشور کویت منتقل کرده است.یک مقام نظامی ایالات متحده امریکا گفته است که نیروهای این کشور از ماه جون سال ۲۰۱۳ میلادی تا کنون برخی از تجهیزات نظامی را از افغانستان خارج کرده و به کشور کویت منتقل کرده است.
جنرال روئن دایرکتر، قوماندان حمل و نقل عملیاتی امریکا گفته که این تجهیزات نظامی برای روی دست گرفتن آمادگی ها مبارزه با گروه دولت اسلامی (داعش) در ماه های آینده به کویت منتقل شده است.
این مقام نظامی امریکا در گفتگو با یو اس نیوز، خبرگزاری امریکایی گفت: “از ماه جون تا ماه دسامبر سال جاری، ما برای انتقال این وسایل به کویت زیاد تلاش کردیم. ارتش ما در آن‌جا این تجهیزات را نگه‌داری می‌کند.”
جنرال روئن گفته این تجهیزات که آمار آن نزدیک به ۳ هزار و ۱۰۰ عدد می‌رسد از انواع تجهیزات نظامی به شمول موترهای زرهی است که در جنگ افغانستان و عراق مورد استفاده قرار گرفته است.
به گفته‌ روئن، در میان این تجهیزات، وسایل برقی نیز شامل است که اکنون در بندر “شعبیه” کویت نگهداری می شود.
گفته می‌شود نظامیان امریکایی و متحدان این کشور برای انجام عملیات بهاری برای حمایت از کُردها و پیش‌مرگه های عراق که بیش‌تر در شهرهای انبار و موصل این کشور قرار دارند، و جنگ با گروه دولت اسلامی آمادگی می‌گیرند.
این در حالی است که به تازگی یک مقام اداری ریاست جمهوری افغانستان گفته است که امریکا تصمیم دارد تجهیزات نظامی اش را از افغانستان خارج و به اوکراین انتقال دهد.
او گفته است که دولت افغانستان با این تصمیم امریکا مخالف است و در جریان ماه اینده میلادی اشرف غنی، رییس جمهوری کشور در سفرش به امریکا از بارک اوباما رییس جمهوری آن کشور خواهد خواست تا از این تصمیم صرف نظر کند.
در همین حال، امروز یکشنبه ماموریت جنگی نیروهای ناتو به رهبری امریکا در افغانستان به گونه رسمی پایان یافت.
نیروهای امریکایی از ماه ها پیش روند انتقال برخی نظامیان و تجهیزات نظامی اش از افغانستان را آغاز کرده بود. 
با این حال قوماندانی مرکزی امریکا تصمیم می‌گیرد که چه مقدار از تجهیزات نظامی این کشور به کویت منتقل خواهد شد و تجهیزات باقی مانده‌ نظامی دوباره به امریکا یا اوکراین فرستاده‌ شود. 
اما قوماندان حمل و نقل عملیات امریکا در این مورد جزئیاتی ارایه نکرده است.
خبرگزاری بخدی

Comments are closed.


Hit Counter provided by technology news