اوباما: طولانی ترین ماموریت نظامی ما در افغانستان مسئولانه پایان یافت

1342003330_0502-obama-karzai-afghanistan-agreement_full_600

اوباما: طولانی ترین ماموریت

نظامی ما در افغانستان

مسئولانه پایانیافت

دوشنبه ٠٨ جدي ١٣٩٣ ساعت ١٢:٣٩ 

باراک اوباما، رییس جمهوری ایالات متحده امریکا با پایان ماموریت نظامی ناتو در افغانستان گفت که طولانی ترین ماموریت نظامی در تاریخ امریکا، سر انجام در افغانستان پایان یافت.

باراک اوباما، رییس جمهوری ایالات متحده امریکا با پایان ماموریت نظامی ناتو در افغانستان گفت که طولانی ترین ماموریت نظامی در تاریخ امریکا، سر انجام در افغانستان پایان یافت. ماموریت جنگی نیروهای ناتو به رهبری امریکا پس از سیزده سال حضور در افغانستان، روز گذشته یک‌شنبه، به گونه رسمی پایان یافت، نیروهای ناتو مراسمی را برای پایان مأموریت شان در پایگاه مرکزی آیساف در کابل برگزار کرده بودند که شماری از مقام های افغان و خارجی در آن شرکت داشتند. کاخ سفید در اعلامیه ای گفته است که آقای اوباما از فداکاری های نیروهای امریکایی در افغانستان برای مبارزه با تروریسم سپاسگذاری کرده است. در اعلامیه از قول رییس جمهوری امریکا آمده است: “اکنون جا دارد که از فعالیت های شجاعانه نیروهای امنیتی و استخباراتی امریکا که علیه تروریسم و عاملان حملات ۱۱ سپتامبر جنگیدند، اسامه بن لادن را کشتند  جان مردم امریکا را نجات دادند، ابراز تشکری کنم.” آقای اوباما گفته که به پاس خدمات نیروهای امریکا در امر مبارزه با تروریزم، اکنون ملت امریکا در فضای بهتر امنیتی زندگی می کنند. به گفته آقای اوباما، نظامیان و دیپلومات امریکا یکجا با نمایندگان اعضای سازمان ناتو در همکاری با مردم افغانستان، زمینه همگرایی دوباره را مساعد کردند و افغان ها تامین امنیت کشور شان را به دست گرفتند. با باور او، اولین انتقال مسالمت آمیز قدرت سیاسی در تاریخ افغانستان به همکاری همکاران بین المللی صورت گرفته است. در همین حال با پایان ماموریت جنگی ناتو در افغانستان، قوماندانی نیروهای کمک به امنیت بین المللی یا آیساف، روز یکشنبه ماموریت جدید خود را زیر نام “حمایت قاطع” که از اول ماه جنوری سال ۲۰۱۵ آغاز می شود، به گونه رسمی اعلام کرد. افغانستان؛ همچنان یک منطقه خطرناک  در حالی که ماموریت جنگی ناتو در کشور پایان یافت، باراک اوباما، رییس جمهور امریکا گفت که افغانستان همچنان یک منطقۀ خطرناک باقی خواهد ماند، مردم افغانستان و نیرو های امنیتی آن کشور با فداکاری های فوق العاده به دفاع از کشور شان ادامه خواهند داد. آقای اوباما گفته که شماری از نیروهای امریکا و متحدین بین المللی آن برای حفظ دست‌آوردهای سیزده ساله به درخواست حکومت افغانستان پس از این نیز در آن کشور باقی می ماند. او تاکید کرد که نظامیان امریکایی مستقر در افغانستان نقش آموزش دهی، تعلیم و حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان علیه تروریزم را به عهده خواهند داشت. با این حال اوباما گفته که نظامیان این کشور در افغانستان همچنان با خطر مواجه اند، اما امریکا همواره از یک افغانستان متحد و با ثبات حمایت می کند تا یک بار دیگر به مکان امن برای ترویستان بین المللی مبدل نشود. قرار است ماموریت جدید ناتو در افغانستان زیر نام حمایت قاطع در اول جنوری سال آینده در افغانستان آغاز شود که ۱۲ هزار ۵۰۰ نیروی خارجی در این ماموریت شرکت خواهند داشت. ماموریت این نیروها آموزش و مشوره دهی به نیروهای امنیتی افغان است.

خبرگزاری بخدی

تحادیه اروپا: غرب باید با روسیه به طور مستقیم مذاکره کند

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا
دوشنبه 8 جدی 1393 | 06:3

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید کشورهای غربی باید با روسیه وارد مذاکرات مستقیم شده و از «منطق جنگ» دوری کنند.

فدریکا موگرینی در مصاحبه‌ای که روز یکشنبه (۷ دی) منتشر شد، گفت غرب باید «در رابطه با مناسبات متقابل ما با مسکو و نقش روسیه در دیگر بحران‌ها [به غیر از بحران اوکراین] مذاکرات مستقیم را آغاز کند.»

موگرینی افزود: «اغلب با جان کری، وزیر خارجه امریکا صحبت می‌کنم و در دیدگاه‌های مربوط به بحران اوکراین هماهنگی کامل به چشم می‌خورد. در دیگر کشورها از کانادا تا ژاپن نیز دیدگاه‌های مشابهی وجود دارد و همگی خواهان پایان یافتن منطق جنگ هستند.»

وی همچنین افزود مسکو نه فقط در اوکراین بلکه در دیگر نقاط جهان نقش مهمی ایفا می‌کند.

روابط روسیه و غرب برسر بحران اوکراین به تیرگی گراییده است. امریکا و دولت‌های غربی مسکو را به اعزام نیرو به شرق اوکراین و حمایت از نیروهای حامی روسیه متهم کرده‌اند؛ اتهامی که از سوی کرملین رد شده است.

آمریکا و متحدان غربی آن تحریم‌هایی در بخش‌های مالی و انرژی علیه روسیه وضع کرده و شماری از اتباع روس نزدیک به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور را در فهرست تحریم قرار داده‌اند.

در مقابل مسکو نیز در ماه اوت به مدت یک سال واردات مواد غذایی از امریکا، اتحادیه اروپا، استرالیا، کانادا و نروژ را ممنوع اعلام کرد. گفته می‌شود این اقدام میلیون‌ها دلار برای صنایع کشاورزی اروپا هزینه در بر خواهد داشت.

Comments are closed.


Hit Counter provided by technology news