دادخواهی بزرگان قومی و خانواده یک قربانی تجاوز جنسی: جلو متجاوزین به ناموس ما گرفته شود

 عکس آرشیوی

دادخواهی بزرگان قومی و خانواده یک قربانی تجاوز جنسی:

جلو متجاوزین به ناموس ما گرفته شود


سه شنبه ٠٩ جدي ١٣٩٣ ساعت ١٦:٥٠

ده ها تن از بزرگان قومی ولایت کاپیسا به شمول پدر و اقارب یک قربانی تجاوز جنسی، امروز سه‌شنبه در گردهمایی مقابل ساختمان شورای ملی در کابل، خواهان مجازات عاملان تجاوز جنسی به دختران شدند.

بیش از چهل تن از بزرگان قومی که باشندگان ولسوالی نجراب ولایت کاپیسا هستند در گردهمایی امروز از اشرف غنی، رییس جمهور و نمایندگان مردم در شورای ملی خواستند که عاملان تجاوز جنسی به دختران نوجوان را گرفتار و به نهاد های عدلی و قضایی معرفی کنند.
به گفته آنان پیشتر به تاریخ نهم ماه گذشته (قوس) یک دختر نوجوان از خانه اش در مربوطات ولسوالی نجراب این ولایت در نخست از سوی شش تن از افراد مسلح اختطاف و سپس مورد تجاوز جنسی قرار گرفته است.
این دختر ۱۲ ساله راکیه نام دارد که امروز همراه با اعضای فامیل خود و مسوولان نهادهای حمایت از زنان به کابل آمده و در گردهمایی امروز حضور داشت.
یکی اعضای خانواده راکیه گفت که افراد مسلح ناشناس پس از تجاوز بر دخترشان، او را برهنه در شهر رها کردند که این دختر بعدا به شفاخانه پنجاه بستر کاپیسا در مرکز ولایت این ولایت انتقال داده شد.
عظیمه تسلیم کوهستانی، مسوول دفتر زنان افغان در کاپیسا که به گفته او، این دفتر از زنان متضرر حمایت می کند می گوید، زمانی که راکیه را به آنها تسلیم دادند بسیار ترسیده بود و تا چهار روز صحبت نمی کرد.
خانم کوهستانی گفت که شانزده قضیه تجاوز جنسی واختطاف خانم ها در ولسوالی نجراب در چند سال اخیر ثبت شده که از سوی مسوولان محلی مورد بررسی قرار نگرفته است.
نفیسه عظیمی، عضو کمیسیون امور زنان در مجلس نمایندگان کشور در گردهمایی امروز به بزرگان قومی کاپیسا گفت که در نخست به وضعیت راکیه رسیدگی صورت خواهد گرفت و نیز پرونده او مورد بررسی قرار می گیرد.
عبدالبصیر، پدر راکیه گفت: “از رییس جمهورغنی می خواهم تا دستوری را صادر کند که افراد مسلح غیر مسوول در ولسوالی نجراب که بر ناموس ما تجاوز می کنند گرفتار شوند.”
او گفت در صورتی که به دادخواهی که کرده توجه نشود، مردم در ولسوالی نجراب خودشان در برابر عاملان تجاوز جنسی به زنان اقدام خواهند کرد.
در همین حال برخی از کسانی که امروز گردهمایی کرده بودند می گفتند که پولیس محلی بر راکیه تجاوز کردند.
حمایت مقام های محلی کاپیسا از افراد مسلح غیر مسئول
عبدالقدیر، کاکای راکیه، دختری که مورد تجاوز جنسی قرار گرفته می گوید که افراد مسلح ناشناس از حمایت عزیز رحمان، معاون والی کاپیسا و میرداد نجرابی، نماینده این مردم در کاپیسا برخوردار هستند.
عبدالقدیر گفت که معاون والی کاپیسا و میرداد خان نجرابی، نماینده این مردم در مجلس از صلاحیت های شان سو استفاده کرده و از هر ظلمی بر مردم دریغ نمی کنند.
قدیر گفت: “ما به نمایندگی از اقوام پراچی که در ولسوالی نجراب زندگی می کنند آمدیم تا درباره این کار از رییس جمهور دادخواهی کنیم، اگر خود رییس جمهور اقدام نکند ما توانمندی هیچ نهادی را نمی بینیم که بالای این مقام ها فشار بیاورند و مردم را از ظلم وستم آنها نجات دهند.”
در پایان این گردهمایی، بزرگان قومی خواهان دیدار با رییس جمهورغنی یا عبدالله، رییس اجرایی حکومت شدند.
خبرگزاری بخدی

Comments are closed.


Hit Counter provided by technology news