٢٠١٤ خونين ترين سال براى خبرنگاران افغانستان بود”

٢٠١٤ خونين ترين سال براى خبرنگاران افغانستان بود”

 
 
31 Dec 2014

کابل (پژواک،١٠جدى٩٣): يک گزارش تازه “ديده بان رسانه هاى آزاد افغانستان” نشان ميدهد که درسال ٢٠١٤ ميلادى، ١٢٥ مورد خشونت در برابر خبرنگاران صورت گرفته است؛ درحاليکه در سال گذشته اين رقم به ٧٦ مورد ميرسيد.

بر بنياد اين گزارش که امروز منتشر گرديد، خشونت در برابر خبرنگاران در سال ٢٠١٤، در مجموع ٦٤ درصد افزايش يافته است که اين خشونت ها شامل ٨ مورد قتل، ٩مورد جراحت،٢٠ مورد بازداشت، ٣٨ مورد لت و کوب و ٥٠ مورد ديگر تهديد و توهين ميشود.

يافته هاى اين گزارش نشان ميدهد که قتل خبرنگاران ١٦٦ درصد، جراحت ٢٨ درصد، بازداشت ٢٣٣ درصد، لت وکوب ١١ درصد و تهديد و توهين ٩٢ درصد در سال ٢٠١٤ نسبت به سال گذشتۀ آن افزايش يافته است.

صديق الله توحيدى مسوول  ديده بان رسانه هاى آزاد افغانستان، به روزچهارشنبه (١٠ جدى) در نشست خبرى در کابل گفت که سال ٢٠١٤ ميلادى به پايان رسيد؛ اما متاسفانه سال خوبى به خبرنگاران افغانستان نبود؛ به همين دليل، اين سال خونين ترين سال در ١٣سال گذشته براى خبرنگاران است.

وى علاوه کرد که هشتاد مورد خشونت ها از سوى منسوبين دولتى، ١١مورد که شامل قتل نيز ميشود از طرف مخالفان مسلح، ٥ مورد توسط نيروهاى خارجى صورت گرفته است؛ اما ٢٩ مورد ديگر به افراد ناشناس نسبت داده ميشود.

 موصوف علاوه کرد که از جمله ١٢٥ مورد خشونت عليه خبرنگاران، ديده بان رسانه هاى آزاد افغانستان توانسته است که ١١٧مورد آنرا با مراجع و ارگان هاى مربوطه پيگيرى نمايد.

توحيدى گفت: “قبل از اعلام نتايج انتخابات رياست جمهورى، نهادهاى خبرنگارى دو تعهدنامۀ جداگانه از سوى رييس جمهور و رييس اجرائيه به امضاى خود شان به دست آوردند که در اين تعهدنامه ها، هردو رهبر وعده سپرده اند که از خبرنگاران و رسانه ها حمايت ميکنند.”

وى ابراز اميدوارى نمود که خشونت در سال ٢٠١٥ در برابر خبرنگاران کاهش يابد؛ اما گفت که کاهش خشونت در برابر خبرنگاران مستلزم تطبيق قانون، حمايت دولت و جامعه رسانه يى ميباشد.

گفتنى است که در سال ٢٠١٤ شمارى از خبرنگاران در حملات مخالفان مسلح و افراد ناشناس به قتل رسيده اند که از اين جمله، نورمحمد نورى تهيه کننده برنامه (پروديسر) در راديوبست هلمند، به شکل مرموز کشته شد؛ احمدشاهد نعيمى خبرنگار راديو نوا و تلويزيون سبا، در يک حمله انتحارى در مربوطات ناحيه هشتم منطقۀ کارته نو جان باخت.

همچنان نيلز هارنر خبرنگار انگليسى الاصل سويدنى، در ساحۀ وزيراکبرخان کابل مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت؛ اما سرداراحمد خبرنگار آژانس خبرى فرانسه با خانم و دو کودکش در يک حمله مخالفان مسلح در هوتل سرينا در شب نوروز به قتل رسيد.

خانم انيا نيدريينگهاس که با خبرگزارى اسوشيتد کار ميکرد، در ولايت خوست توسط يک افسر پوليس به قتل رسيد؛ خالدآگاه يعقوبى مجرى برنامه هاى تفريحى در راديو لحظه و پلوشه توخى خبرنگار راديو بيان در شهر مزارشريف به قتل رسيدند.

اما آخرين قربانى سال ٢٠١٤ زبير حاتمى تصويربردار تلويزيون خصوصى ميترا بود که در يک حمله انتحارى در مرکز فرهنگى فرانسه در ليسه استقلال زخم برداشت، که بعداً دريکى از شفاخانه هاى کابل درگذشت.

خبرنگاران باابراز نگرانى ميگويند که افغانستان، هنوزهم کشور خطرناک براى فعاليتهاى رسانه يى ميباشد.

فرهاد نائب خيل يکتن از خبرنگاران، از افزايش خشونت در برابر خبرنگاران نگرانى نموده گفت که سال ٢٠١٤ سالى بدى براى خبرنگاران در افغانستان بود و دراين سال، تعدادى از خبرنگاران کشته شدند و تعدادى هم مجروح و مورد لت وکوب قرار گرفتند.

وى علاوه کرد که باگذشت هر سال، رقم خشونت در برابر خبرنگاران درشت تر ميشود و نهادهاى مدافع خبرنگاران نيز دراين قسمت بى توجه هستند و آنچنان که لازم است، قضاياى خشونت عليه خبرنگاران را پيگيرى نمى کنند.

Comments are closed.


Hit Counter provided by technology news