لاوروف : مسکو اجازه نمی‌دهد سناریوی لیبی در سوریه تکرار شود

untitled (9)
پنجشنبه 19سنبله 1394 – 16:37
سرگئی لاوروف ، وزیر امور خارجه روسیه

سرگئی لاوروف ، وزیر امور خارجه روسیه

وزیر امور خارجه روسیه می‌گوید مسکو حمایت از دولت بشار اسد را ادامه می‌دهد تا از تکرار سناریوی لیبی اجتناب شود.

سرگئی لاوروف روز  پنج شنبه در کنفرانسی مطبوعاتی در مسکو گفت: «ما به دولت سوریه کمک کردیم و به این کمک ادامه می‌دهیم تا ارتش سوریه را با هر چیزی که نیاز دارد برای اجتناب از تکرار سناریوی لیبی و دیگر حوادث تاسف باری که در منطقه روی داد، تجهیز کنیم.»

 وی تاکید کرد به دولت سوریه کمک می‌کنیم زیرا «برخی از شرکای غربی‌مان معتقدند رژیم‌های نامطلوب‌شان باید برکنار شوند.»

لاوروف همچنین افزود پروازهای بشردوستانه روسیه به سوریه حامل تجهیزات نظامی و کمک‌های بشردوستانه است.

امریکا و برخی کشورهای اروپایی پیشتر دربارۀ ارسال محموله‌های بشردوستانۀ روسیه به سوریه ابراز نگرانی کرده بودند؛ در همین راستا به دنبال اعمال فشار امریکا بر یونان و بلغارستان، این دو کشور درخواست روسیه برای استفاده از حریم هوایی‌شان برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به سوریه را رد کردند.

لاوروف همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاران پیرامون حضور متخصصان نظامی روسیه در سوریه افرود: «نیروهای روسیه سال‌هاست در سوریه حضور دارند.»

لاوروف گفت: «متخصصان نظامی روسیه در سوریه مشغول کار و آموزش ارتش سوریه برای استفاده از تسلیحات‌مان هستند. روسیه در حال حاضر گام‌های دیگری برنمی‌دارد، اما اگر لازم باشد، ما گام‌هایی مطابق با قوانین‌مان و مطابق با قوانین بین المللی، براساس تعهدات بین‌المللی‌مان و مسلما تنها به درخواست و با رضایت دولت سوریه و دیگر کشورهای منطقه در راه مبارزه با تررویسم برمی‌داریم.»

وی در ادامه گفت که روسیه در صورت لزوم برای انجام اقدامات بیشتر به منظور کمک به تامین امنیت در سوریه و دیگر کشورهای منطقه که با تروریسم مبارزه می‌کنند، براساس قوانین بین المللی عمل می‌کند.

لاوروف عنوان کرد در صورتی که جامعه بین‌المللی سیاست دوگانه را کنار گذارد، می‌تواند تلاش‌هایی هماهنگ در مبارزه با داعش انجام دهد.

وی افزود: «مطمئن هستیم که می‌توان تلاش‌های بازیگران در جبهۀ مبارزه با تروریسم را هماهنگ کرد، اگر سیاست دوگانه کنار گذاشته شود و اگر قوانین بین المللی با نقش محوری شورای امنیت رعایت شود. ما آمادۀ انجام آن هستیم.»

Comments are closed.


Hit Counter provided by technology news