اولین تلاش جمهوریخواهان برای رای گیری درباره توافق هسته‌ای ناکام ماند

cangrece

اولین تلاش جمهوریخواهان برای رای گیری درباره توافق هسته‌ای ناکام ماند

  • 10 سپتامبر 2015 – 19 شهریور 1394

حامیان باراک اوباما در سنای آمریکا موفق شده‌اند که مانع از رای گیری درباره پیش نویس طرح انتقادی جمهوریخواهان از توافق هسته‌ای ایران شوند. رئیس جمهوری آمریکا با صدور بیانیه‌ای ناکامی جمهوریخواهان را «یک پیروزی برای دیپلماسی، منافع ملی آمریکا و امنیت جهان توصیف کرده است.»

روز پنجشنبه، ۵۸ سناتور که عمدتا جمهوریخواه هستند خواهان آغاز رای گیری شدند اما ۴۲ سناتور دموکرات و مستقل با آغاز رای گیری درباره طرح مذکور مخالفت کردند. سنای آمریکا در کنترل جمهوریخواهان است اما این حزب نتوانست حد نصاب ۶۰ رای لازم را کسب کند.

بر اساس رویه درونی مجلس سنا، بحث در مورد یک طرح حد زمانی ندارد، اما اگر ۶۰ عضو از ۱۰۰ سناتور به کفایت مذاکرات رأی دهند، مذاکرات متوقف و رأی گیری انجام می‌شود.

نتیجه رای گیری مقدماتی امروز در سنای آمریکا پیروزی مهمی برای دولت باراک اوباماست که در هفته‌های گذشته سخت تلاش کرده بود با حفظ انسجام در اردوی دموکرات‌ها، مانع از مطرح شدن طرح مذکور در صحن سنا شود.

سناتور هری رید، رهبر اقلیت دموکرات، از پیروزی امروز اردوی حامیان توافق ابراز خرسندی کرده است اما جمهوریخواهان هنوز شکست را نپذیرفته‌اند.

سناتور میچ مکانل، رهبر اکثریت جمهوریخواه در سنا، بار دیگر خواهان انجام رای گیری شده است اما هنوز روشن نیست این تلاش وی به نتیجه برسد. او «کارشکنی» دموکرات‌ها را یک «تراژدی» توصیف کرد و گفت: «ما هفته آینده این مساله را دوباره به این مساله خواهیم پرداخت تا ببینیم شاید کسانی باشند که بخواهند نظرشان را عوض کنند.»

سناتور جمهوریخواه جان کورنین نیز وعده داد که تلاش برای رای گیری درباره توافق هسته‌ای هفته آینده ادامه پیدا کند.

اما سناتور دیک دربین، از سناتورهای ارشد دموکرات در یک کنفرانس خبری خطاب به رهبری جمهوریخواهان گفت: «شما اگر خواستید می‌توانید ۱۰ بار دیگر هم خواهان رای گیری شوید، چیزی تغییر نخواهد کرد.»

بنا بر توافق کاخ سفید و کنگره، مجالس نمایندگان و سنای آمریکا تا روز ۱۷ سپتامبر (پنجشنبه آینده) فرصت دارند که در مخالفت با توافق هسته‌ای قطعنامه‌ای تصویب کنند.

حتی اگر مخالفان بتوانند رأی گیری کنند و اکثریت سنا و مجلس نمایندگان به مخالفت با توافق رأی دهد، رئیس جمهور آمریکا با استفاده از اختیارات خود مصوبه آن‌ها را وتو خواهد کرد و مخالفان طرح هم رأی لازم برای خنثی کردن وتوی آقای اوباما را ندارند.

از طرف دیگر، رهبری جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا تصمیم گرفته است که رای گیری بر سر پیش نویس طرح انتقادی را کنار بگذارد و در عوض چند طرح دیگر از جمله «طرح حمایت از توافق» را به رای بگذارد تا دموکرات‌های کمتری به توافق رای مثبت بدهند. جمهوریخواهان همچنین قصد دارند طرح منع دولت از لغو تحریم‌های ایران را به رای بگذارند.

جان بینر، رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان پنجشنبه هشدار داد که احتمال دارد بر سر توافق هسته‌ای از باراک اوباما به دادگاه شکایت کند.

مجلس نمایندگان روز پنجشنبه طرحی را تصویب کرد که می‌گوید باراک اوباما به طور کامل مفاد توافق هسته‌ای را به کنگره ارائه نکرده است. منظور اصلی جمهوریخوا هان متن توافق‌های محرمانه آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران است که به کنگره تحویل داده نشده. جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان همچنین در نظر دارند طرحی را به تصویب برسانند که باراک اوباما را از لغو تحریم‌های ایران منع می‌کند.

در تحولی دیگر، رهبران بریتانیا، فرانسه، آلمان روز پنج شنبه با انتشار مقاله‌ای در روزنامه واشنگتن پست از توافق هسته‌ای دفاع کردند و خواهان حمایت کنگره از آن شدند.

لابی بانفوذ اسرائیل در آمریکا (ایپک) به شدت علیه توافق ایران فعالیت داشته و اعضای کنگره را به رد آن تشویق کرده بود.

بنا بر گزارش‌ها، این لابی حداقل ۲۰ میلیون دلار صرف آگهی‌های تبلیغاتی علیه توافق ایران کرده اما این کمپین رسانه‌ای نتوانست در اردوی دموکرات‌ها شکاف جدی ایجاد کند. تنها چهار سناتور دموکرات با توافق هسته ای مخالفت کرده اند.

جمعه 20سنبله 1394 – 12:27
اجساد نظامیان کشته شده اماراتی شنبه 14 شهریور به امارات بازگردانده شد (عکس از AFP)

اجساد نظامیان کشته شده اماراتی شنبه 14 شهریور به امارات بازگردانده شد (عکس از AFP)

به گزارش رسانه‌های امارات متحده عربی، در پی اعتراضات گسترده مردمی نیروهای نظامی این کشور تا ساعاتی دیگر خاک یمن را ترک می‌کنند.

پایگاه خبری امارات 71، روز جمعه گزارش داد ابوظبی پس از جمعه سیاه (4 سپتامبر- 13 سنبله) و کشته شدن دهها نظامی خود در حمله ارتش و نیروهای مردمی یمن، تحت فشار شدید اعتراضات مردمی مجبور به تجدید نظر درباره مشارکت در جنگ یمن شد.

این در حالی است که امارات و عربستان به طور رسمی شمار تلفات نظامیان خود را در این حمله، به ترتیب 45 و 10 نفر اعلام کرده‌اند.

این پایگاه خبری که شمار تلفات نظامیان اماراتی در این حمله را 48 نفر گزارش کرده، می‌افزاید کشته شدن 48 اماراتی قابل چشم پوشی نیست و نمی‌شود خشم مردم امارات به ویژه خانواده قربانیان در این خصوص را نادیده گرفت. به همین دلیل تصمیم گیرندگان سیاسی کشور به این نتیجه رسیدند که مداخله زمینی راه مناسبی برای کمک به یمن نیست.

«روری دوناجی» خبرنگار پایگاه خبری میدل ایست آی به نقل از منابع اماراتی گفت نظامیان اماراتی و یک هزار و 500 نظامی اعزام شده از دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس به یمن، از مهارت جنگی و میدانی لازم برای جنگ در این کشور به ویژه در منطقه عدن برخوردار نیستند.

گفتنی است در حمله موشکی هفته گذشته ارتش و نیروهای مردمی یمن به یک انبار اسلحه و مهمات در یکی از پایگاه‌های نیروهای ائتلاف عربی در استان مارب، دستکم ۴۵ نیروی اماراتی، ۱۰ نیروی عربستانی و ۵ نیروی بحرینی کشته شدند

Comments are closed.


Hit Counter provided by technology news