تحولات شمال افغانستان: درقد را طالبان گرفتند، ارچی را دولت

taliban

تحولات شمال افغانستان: درقد را طالبان گرفتند، ارچی را دولت

  • 5 ساعت پیش

BBC

Image captionدرقد در بین رودخانه آموز در مرز تاجیکستان واقع شده و منطقه‌ای استراتژیک محسوب می‌شود

مقام‌های ولایت تخار تایید کرده‌اند که گروه طالبان کنترل ولسوالی درقد در مرز جمهوری تاجیکستان را به کنترل خود درآورده و نیروهای دولتی را مجبور به عقب‌نشینی کرده‌اند.

سنت‌الله تیمور سخنگوی والی تخار به بی‌بی‌سی گفت که به دنبال هجوم افراد وابسته به گروه طالبان از چند منطقه همجوار درقد، نیروهای دولتی مجبور به عقب‌نشینی شدند.

آقای تیمور افزود زمانی که فشار نیروهای دولتی در ولسوالی‌های خواجه ولایت تخار و دشت ارچی در ولایت قندوز بر گروه طالبان افزایش یافت، افراد این گروه به سوی درقد عقب‌نشینی کردند و مرکز این ولسوالی را به کنترل خود درآوردند.

سخنگوی والی تخار گفت که نیروهای دولتی آمادگی عملیات زمینی و هوایی علیه گروه طالبان در درقد را دارند تا این ولسوالی را باز پس بگیرند.

او کشته شدن پنج مامور امنیتی در جریان درگیری بین نیروهای دولتی و شورشیان را تایید کرد، اما یک مقام امنیتی در ولایت تخار گفت که شش نفر در جریان جنگ کشته و سه نفر دیگر زخمی شدند و پنج مامور پلیس دیگر هم در وقت عقب‌نشینی در آب غرق شدند.

ولسوالی درقد جزیره‌ای واقع در میان رود آمو است و از شمال با تاجیکستان مرز مشترک دارد و نیروهای دولتی در هنگام عقب‌نشینی از قایق استفاده کردند، اما به گفته این مقام امنیتی، کسانی که غرق شدند قایق در دسترس نداشتند.

این مقام امنیتی ولایت تخار که نخواست نامش فاش شود، گفت که در واقع گروه طالبان از چند روز پیش برای تصرف این ولسوالی آمادگی گرفته بود و دولت مرکزی و محلی علی‌رغم درخواست‌های مکرر اعزام نیروی کمکی، هیچ نوع کمکی در اختیار نیروهای مستقر در درقد قرار ندادند.

او افزود که دلیل اصلی سقوط این منطقه استراتژیک به دست گروه طالبان، نبودن نیروی کافی در برابر گروه طالبان بود، چرا که کل نیروهای پلیس در درقد به ۱۱۰ نفر می‌رسید و طالبان بیش از ۳۰۰ نفر بودند.

Image copyrightbbc
Image captionنیروهای ارتش از چندی پیش در پی بیرون راندن طالبان از ارچی و سایر مناطق ولایت قندوز بودند

دشت ارچی از تصرف طالبان بیرون شد

از سوی دیگر، مقام‌ها در ولایت قندوز در غرب تخار گفته‌اند که در عملیاتی که از دیشب علیه گروه طالبان به راه انداخته شد، ولسوالی دشت ارچی از تصرف گروه طالبان بیرون شد.

ژنرال مرادعلی مراد معاون رئیس ستاد ارتش که این عملیات را شخصاً رهبری می‌کرد، گفت که دشت ارچی مهم‌ترین پایگاه گروه طالبان در ولایت قندوز بود که حالا به تصرف نیروهای دولتی در آمده است.

حمدالله دانشی سرپرست ولایت قندوز به بی‌بی‌سی گفت که بازار و شهرک دشت ارچی به صورت کامل به دست نیروهای دولتی افتاده است.

گفته می‌شود که گروه طالبان سلاح‌ها و مهماتی را که از مراکز نظامی و امنیتی شهر قندوز در ۶ میزان/مهر به دست آورده بودند، به دشت ارچی منتقل کرده بودند.

گروه طالبان از تصرف ولسوالی درقد از سوی نیروهای وابسته به خود خبر داده، اما در مورد عقب‌نشینی خود از دشت ارچی سکوت کرده است.

Comments are closed.


Hit Counter provided by technology news