امریکا به این پنج دلیل از حمله به کوریای شمالی خود داری کرد

201404271929112

امریکا به این پنج دلیل از حمله به کوریای شمالی خود داری کرد

© AP Photo/ KCNA
جهان

دریافت لینک کوتاه
5278081

روز خورشید” که برخی آن را به “روز قیامت” توصیف کردند، عنوان رسم و گذشت نظامی باشکوهی بود که رهبر کوریای شمالی از آن برای دادن پیام تهدیدآمیز مستقیم به آمریکا استفاده کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، اظهارات رهبر کوریای شمالی به صورت هولناکی شدید اللحن مطرح می‌شد که باعث شد برخی گمان کنند که قطعاً جنگی میان ایالات متحده و کوریای شمالی به وقوع خواهد پیوست به ویژه پس از اینکه دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از انداختن “مادر بمب‌ها” به افغانستان خبر داد اما دلایلی باعث شد که آمریکا از ایده حمله به کره شمالی منصرف شود.
در این گزارش، تعدادی از رازها و دلایلی مطرح شده است که آمریکا را به صرف نظر از حمله به کوریای شمالی واداشت:
جسارت و بی‌باکی رهبر کوریای شمالی
آنطور که روزنامه دیلی میل انگلیس نوشته است، به نظر می‌رسد که بی‌باکی رهبر کوریای شمالی یکی از دلایل اصلی بود که دولت ترامپ را واداشت تا از ترس اینکه تمامی منطقه شرق آسیا با خطری شدید مواجه نشود، از حمله به کوریای شمالی منصرف شود.
این روزنامه انگلیسی مدعی شد: با وجود اینکه به ترامپ هم به عنوان شخصی بی‌باک نگریسته می‌شود که ممکن است تصمیمات جسورانه بگیرد، اما ترامپ می‌داند که باید کجا توقف کند. او به خوبی می‌داند که هر درگیری با پیونگ یانگ به صورت بی‌سابقه‌ای برای منطقه مهم خواهد بود و هشدار وقوع جنگ جهانی واقعی را می‌دهد.
دیلی میل به نقل از مارک الموند، یک تحلیلگر سیاسی گزارش داد که رهبر کوریای شمالی می‌داند که با وجود تهدیدهایش علیه آمریکا، پیروز نخواهد شد اما ترامپ نیز می‌داند که تصمیم برای جنگ با کوریای شمالی به منزله خودکشی است و هر دو آنها به خوبی می‌دانند که اگر گزینه ورود به جنگ را انتخاب کنند، کشور خود را به جوی خون تبدیل خواهند کرد و همچنین آماج اهانت بسیاری قرار می‌گیرند که به آسانی نمی‌توان آن را پشت سرگذاشت.
توازن قدرت‌ها
روزنامه فارین پالیسی این گونه علت منصرف شدن ترامپ از حمله به پیونگ یانگ را توصیف می‌کند؛ حمله نظامی مستقیم به کوریای شمالی می‌تواند به تغییر بسیاری در توازن قدرت‌ها در منطقه متشنج بینجامد.
این مجله آمریکایی ادامه داد: توازن واقعی در منطقه شکل گرفته است و نفوذ و قدرت میان چین، آمریکا و روسیه تقسیم شده است و آمریکا از حمایت کوریای جنوبی و جاپان برخوردار است در حالی که پکن و پیونگ یانگ توافق‌های تجاری گسترده‌ای دارند و در همین حال، روسیه تمایلی به افزایش نفوذ آمریکا در منطقه یا استقرار سیستم دفاع ضد راکتی تاد در شبه جزیره کوریای توسط آمریکا ندارد تا تهدیدی را علیه امنیت ملی روسیه ایجاد نکند.
فارین پالیسی نوشت: اعلام جنگ در این زمان، خلل‌های بسیاری را برای این توازن ایجاد می‌کرد و اینکه ممکن بود واشنگتن وارد نزاع‌هایی با قدرت‌های بزرگ شود.
نبود حمایت بین‌المللی
خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس نیز به نقل از منابع قصر سفید فاش کرد که برجسته‌ترین علتی که ترامپ را به منصرف شدن از ایده حمله به کوریای شمالی واداشت این بود که او حمایت بین‌المللی مطلوب را برای این عملیات نداشت.
یک منبع که خواست نامش فاش نشود، تصریح کرد: ترامپ بسیار بر حمایت روسیه و چین برای حمله‌ای محدود که توانایی‌های کوریای شمالی را کم‌تر کند، حساب باز می‌کرد اما او از این حمایت برخوردار نشد و بر عکس، پیام‌های شدیدی از سوی پکن و مسکو دریافت کرد.
مردم کوریای جنوبی
از سوی دیگر، مجله آمریکایی پولیتیکو گزارش داد که موضع مردم کوریای جنوبی و اینکه از تشدید مواضع علیه همسایه شمالی خود حمایت نکردند، یکی از برجسته‌ترین دلایلی بود که ترامپ را به منصرف شدن از تصمیم خود برای حمله نظامی به کوریای شمالی سوق داد چراکه این حمله از حمایت جبهه داخلی برخوردار نبود.
این مجله آمریکایی نوشت: مردم کوریای جنوبی به هیچ وجه آماده جنگی فراگیر نیستند آنها چندین دهه در شکوفایی اقتصادی به سر برده‌اند.
این مجله گزارش داد: هر گونه حمله آمریکا باعث ایجاد موج گسترده‌ای از دودستگی‌ها در جامعه کوریا می‌شود در حالیکه این جامعه روابط خانوادگی بسیاری با خانواده‌های متعدد کوریای شمالی دارد و با وجود خصومت در محافل رسمی، اما همگرایی مردمی وجود دارد که باعث می‌شود وقوع جنگ در وهله نخست به آماده کردن جبهه داخلی نیاز داشته باشد.
پیامدهای هولناک
مجله آمریکایی فارین افرز نیز در تحلیلی از مواضع نظامی آمریکا در قبال کوریای شمالی نوشت، همچنان شبح “هیروشیما و ناکازاکی” حول هر رئیس جمهوری در آمریکا می‌چرخد و هیچ رئیس جمهوری در آمریکا حتی ترامپ ریسک تکرار آن تجربه تلخ را نخواهد کرد.
یک پایگاه خبری روسی نیز نسبت به این امر هشدار داد که کارشناسان نظامی روس به صورت آشکار از آمادگی بسیار خود برای پاسخ به هرگونه تهدیدی علیه امنیت ملی روسیه صحبت کرده‌اند.
چندین کارشناس روس در مورد احتمال تاثیر داشتن هر گونه حمله هسته‌ای احتمالی بر مسکو صحبت کرده‌اند.

قسطنطین آسمولوف، مدیر تحقیقات و بررسی در بخش خاور میانه گفت: در صورتی که حمله‌ای از سوی آمریکا به هر یک از تاسیسات هسته‌ای کوریای شمالی صورت بگیرد، این امر تهدید غیرمستقیمی را برای ما ایجاد می‌کند.
وی گفت: ابر اتمی بزرگی از این انفجار شکل خواهد گرفت که فقط ظرف دو ساعت به ولادی‌وستوک (یکی از شهرهای روسیه) می‌رسد.
مدیر موسسه امنیت هسته‌ای نیز اظهار داشت: ما تمامی گزینه‌ها از جمله آثار جنگ عادی و هسته‌ای در شبه جزیره کره را پیش‌بینی می‌کنیم.
وی گفت: طبیعتا، ما نگرانی‌هایی داریم اما آنچه که از آن می‌ترسیم پیامدهای واقعی این حمله است. اما بهترین سناریو برای ما این است که این حملات در فصل بهار صورت بگیرد تا بادها از چین به بیابان گبی و به اقیانوس آرام برود و به هیچ وجه به سمت روسیه نیاید اما این‌ها صرف احتمالات است و در صورتی که حمله هسته‌ای صورت بگیرد، همه در معرض احتمال‌هایی قرار خواهیم داشت که برای همگان فاجعه بار خواهد بود.

پر شاهين قول اردو په حمله کي لسګونو کسانو ته مرګ ژوبله اوښتې

قول اردوی شاهیندریم تعقیب: د شمال زون په شاهين قول اردو له وسلوالو مخالفينو سره نښته د ټولو په وژنه او د يو په ژوندي نيولو پای ته ورسېده، خو په دې برید کي لسګونو سرتیرو ته هم مرګ ژوبله اوښتې ده.،

پر یاد قول اردو نن د غویي په لومړي نیټه،  د جمعې لمانځه پر مهال په دوه رينجنر موټرو کي شپږ وسله والو، چي نظامي جامې يې پر تن وې، بريد کړی و.

د قول اردو وياند قهار ارام  رسنیو ته وویل چي وسلوالو يو موټر بم د قول اردو په قراول کي والوځولو او پر جومات کي يې د لمانځه پر مهال پر سرتېرو بريد وکړ.

نوموړي زياته کړه، چي بريد تر مازيګر ناوخته پورې روان و، چي له شپږو بريدګرو څخه د پنځه په وژنه او د يو په ژوندي نيولو پای ته ورسېد.

د هغه په وينا په دغه بريد کي د قول اردو اته نظاميان وژل شوي او يوولس نور ټپيان شوي

خو یوې بلې موثقې امنیتي سرچینې خبریال ته وویل، چي په دې برید کي ۶۶ سرتیري وژل سوي او ۷۳ نور ټپیان دي.

سرچینې زیاته کړه، چي بریدګر  په دوو رنجرو موټرو کي راغلي او د فاریاب دکنډک جعلي کارتونه یې جوړ کړي وو.

د سرچینې د معلوماتو له مخې، بریدګر له لومړي قرول څخه تیر سوي وو، خو په دویم قرول کي ، کله چي د شک په اساس درول سوي وو، نو هلته یې ډزې کړې وې او درې نظامي افسران یې وژلي.

شاهین قول اردو۱دغې امنیتي سرچینې وویل، چي بریدګر بیا نیغ په نیغه جومات ته ورغلي او پر سرتیرو یې د لمانځه پر مهال ډزې کړې دي.

وسله والو طالبانو ددغه بريد مسووليت منلى .

طالب وياند ذبيح الله مجاهد رسنیو ته په استول سوي برېښناليک کي ويلي چي دغه بريد د دوى يوشمېر وسله والو کړى او د شاهين قول اردو لسګونو سرتېرو ته يې مرګ ژوبله اړولې .

هغه ويلي چي لومړى د قول اردو په دروازه کي د موټر بم چاودنه سوې او بيا نور وسله وال قول اردو ته ننوتلي او په جګړه بوخت دي.

هغه ادعا کړې،. چي تر سلو زیاتو سرتیرو ته یې مرګ ژوبله اړولې.

 

 

Comments are closed.


Hit Counter provided by technology news