نیروهای نظامی آلمان از ترکیه به اردن منتقل می‌شوند

کشتار آرامنه توسط ترکها

نیروهای نظامی آلمان از ترکیه به اردن منتقل می‌شوند

mediaجت‌های “تورنادو” آلمان، مستقر در پایگاه “اینجرلیگ” ترکیه.TOBIAS SCHWARZ / POOL / AFP

دولت آلمان در نشست روز چهارشنبه ٧ ژوئن، انتقال تجهیزات و نیروهای نظامی خود را از پایگاه “اینجرلیگ” ترکیه به خاک اردن تصویب کرد؛ این تصمیم در پی شکست مذاکرات وزیر امور خارجه آلمان با دولت ترکیه بر سر بازدید نمایندگان آلمان از پایگاه “اینجرلیک” اتخاذ شد.
 

طرح انتقال نیروها و تجهیزات نظامی آلمان از ترکیه به اردن، پس از نزدیک به یک سال بحث و مجادله میان برلین و آنکارا، سرانجام امروز از تصویب دولت آلمان گذشت.
بحث در این‌باره از زمانی آغاز شد که دولت ترکیه در واکنش به قطعنامه مورخ ٣ ژوئن سال ٢٠۱۶ مجلس فدرال آلمان، بازدید نمایندگان این مجلس از پایگاه نظامی “اینجرلیگ” در مرز سوریه را ممنوع کرد.

مجلس فدرال آلمان، در قطعنامه ٣ ژوئن، از کشتار ارامنه ترکیه در آغاز قرن بیستم به عنوان “نسل کشی” نام برد و آن را محکوم کرد.
ظرف یک سال گذشته، دولت آلمان بارها کوشید از طریق مذاکره با دولت ترکیه به ممنوعیت بازدید نمایندگان مجلس پایان دهد. تجهیزات جنگی آلمان شامل چند هواپیمای تجسسی “تورنادو” و تانکر هوائی همراه با ٢۵٠ سرباز، با مأموریت مجلس فدرال این کشور در پایگاه “اینجرلیگ” مستقر شده اند. به این دلیل مجلس بازدید از این نیروها را حق قانونی خود می‌داند.

روز دوشنبه ۵ ژوئن امسال، “زیگمار گابریل” قائم مقام صدراعظم آلمان و وزیر امور خارجه آلمان، به ترکیه سفر کرد و با رهبران این کشور به گفت‌وگو نشست، اما ترک ها باز هم اعلام کردند اجازه بازدید از پایگاه را به نمایندگان آلمانی نمی‌دهند.
در نشست روز چهارشنبه ٧ ژوئن دولت آلمان، برخی از وزرا نسبت به امنیت نیروهای خود در خاک اردن ابراز نگرانی کردند، اما خانم “اورزولا فون در لاین” وزیر دفاع گفت: «ماموریت سربازان ما در خاک ترکیه هم خالی از خطر نبوده است».

پایگاه “اینجرلیک” در مرز ترکیه و سوریه از سوی آنکارا در اختیار ناتو گذاشته شده است. ائتلاف بین‌المللی از این نیروگاه برای مبارزه با داعش استفاده می‌کند. تورنادوهای آلمانی تاکنون نقش رهیابی نقل و انتقالات نیروهای داعش را برای ناتو ایفا می‌کرده‌اند.

 

به گفته وزیر دفاع آلمان، ظرف دو تا سه هفته آینده ابتدا تانکر هوائی با ٢۵ خدمه از “اینجرلیگ” به اردن منتقل می‌شود. انتقال تورنادوها، تجهیزات نظامی و همه سربازان حدود دو تا سه ماه طول خواهد کشید.
وزیر دفاع آلمان چندی پیش در سفری به اردن ضمن بازدید از پایگاه “الازرق” موافقت پادشاه اردن را با استقرار نیروهای آلمانی در آن پایگاه جلب کرد.

Comments are closed.


Hit Counter provided by technology news