اظهارات سفارت امریکا در قبال پرونده جنرال دوستم

dostum-1

اظهارات سفارت امریکا در قبال پرونده جنرال دوستم

سفارت امریکا در کابل موضع اش را در برابر پرونده عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری روشن ساخت، پرونده که حالا از دادستانی، به دادگاه فرستاده شده است.

کاردار سفارت امریکا در کابل می گوید: سیاسی شدن و یا رنگ قومی دادن پرونده جنرال دوستم به نفع حاکمیت قانون در افغانستان نیست و تحقیقات بالای این پرونده به افغان ها و جهان پیام می دهد که هیچ فرد بالاتر از قانون نیست.

هوگو لارنس، کاردار سفارت امریکا به روز سه شنبه گفت: “جامعه جهانی و مردم افغانستان از ادامه تحقیقات جدی و اقدامات به دنبال آن در پرونده دوستم، معاون اول رییس جمهور و همدستان او حمایت می کنند، اتهامات علیه معاون اول به شمول تجاوز و لت و کوب بسیار جدی است و نیاز به بررسی نزدیک حقوقی دادستان کل و سایر مقام های قضایی افغانستان دارد.”

این دپلومات ارشد امریکایی در افغانستان، به نحوی هشدار می دهد که سیاسی کردن یا قومی کردن این پرونده، ضربه ای به صلح و ثبات افغانستان است.

او افزود: “هر تلاشی برای سیاسی کردن این پرونده یا استفاده از آن برای حل تنش های قومی ضرری به حاکمیت قانون و صلح و ثبات در افغانستان است. مقام های افغان باید عدالت را دنبال کنند و زیر هیچگونه فشار سیاسی نروند.”

سفارت امریکا همچنان در مورد حاشیه های راهبرد جدید امریکا خبر میدهد. 

این مقام ارشد امریکایی در افغانستان گفت: “راهبرد جدید تمامی جنبه های سیاست امریکا در قبال افغانستان را از نکته نظر سیاسی، حکومتداری، انکشاف اقتصادی، مواد مخدر، زیر پوشش قرار می دهد. راهبرد ما تنها مربوط افغانستان نمی شود و در برگیرنده پاکستان، آسیای مرکزی، هند و ایران می شود.”

این در حالیست که به تازگی رییس کمیته نظامی سنای امریکا گفته است که آنها در افغانستان در حال بازنده شدن هستند و کاخ سفید باید بزودی راهبردش را مشخص سازد.

گزارشگر: فهیم نوری

Comments are closed.


Hit Counter provided by technology news