کوریای شمالی: موشکهای تازه میتوان تمام امریکا را هدف قرار دهد

piungyang

کوریایی شمالی: موشک تازه میتواند تمام امریکا را هدف قرار دهد‎

دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده این آزمایش را یک اقدام بی ملاحظه و خطرناک از سوی کوریای شمالی می داند. در همین حال، نیروهای امریکایی و کوریای جنوبی، تمرین های مشترک موشکی را انجام دادند.

Thumbnail

«هواسونگ چهارده»، نام تازه ترین موشک قاره پیمای کوریای شمالی است که شب هنگام با حضور رهبر این کشور، از یک مرکز نظامی کوریای شمالی پرتاب شد و پس از پیمودن ۹۹۸ کیلومتر و ارتفاع گیری بیش از ۳ هزار و ۷۲۰ کیلومتر، به آب های دریای جاپان فرود آمد.

کوریای شمالی می گوید که رهبر این کشور از پرتاب موفقانه این موشک، بسیار خرسند شده است.

پیونگیانگ ادعا می‎کند که اکنون هیچ منطقۀ ایالات متحده، از تیررس موشک های این کشور بیرون نیست.

تلویزیون دولتی کوریای شمالی اعلام کرد: «پرتاب این موشک نشان داد که کوریای شمالی توانایی پرتاب ناگهانی موشک های قاره پیما را در هر زمان و مکانی دارد. این آزمایش نشان داد که سراسر خاک ایالات متحده، در تیررس موشک های کوریای شمالی قرار دارند.»

پس از این آزمایش موشکی کوریای شمالی، همسایه جنوبی پیونگیانگ به فکر نیرومند ساختن سیستم دفاعی اش افتاده است.

سیول، بر همکاری با ایالات متحده نیز تأکید می ورزد.

یون یونگ چان، سخن گوی رییس جمهور کوریای جنوبی می‎گوید:  «رییس‎ جمهور کوریای جنوبی گفت که حکومت بی درنگ باید با ایالات متحده در باره افزایش توانایی های دفاعی مشترک مان و نیز در باره گسترش نیروهای بازدارنده هسته یی به شمول جا به جایی زودهنگام سپر دفاع موشکی گفت وگو کند.»

در همین حال، ایالات متحده می گوید که واشنگتن نمی تواند یک کوریای شمالی هسته یی را بپذیرد.

رکس تیلرسن، وزیر خارجه امریکا در صفحه تویترش نوشته است که پرتاب این موشک، نقض آشکار قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

او از چین و روسیه می خواهد که برای کاهش تهدیدهای کوریای شمالی، کاری انجام دهند.

واکنش کوریای جنوبی و ایالات متحده، این بار هم با موشک پراگنی همراه بود.

نیروهای دو کشور چندین موشک پیشرفته را به آب های کوریای جنوبی پرتاب کردند تا آماده گی شان را در برابر تهدیدهای کوریای شمالی نشان دهند.

جان مونتفورد، فرمانده نیروهای توپچی امریکا در کوریای جنوبی در این باره افزود: «ایالات متحده و کوریای جنوبی در یک اقدام مشترک، امروز موشک های تاکتیکی امریکایی و موشک های هیومونو ۲ را پرتاب کردند. این موشک ها به گونه موفقانه به هدف ها برخورد کردند. دو کشور با تمرین هایی مانند امروز، آمادگی شان را برای پاسخ گویی در وقت نیاز افزایش می دهند.»

یک افسر ارتش کوریای جنوبی نیز بیان داشت: «تمرین های مشترک امروز نشان می دهند که کوریای جنوبی و ایالات متحده، اقدامات تحریک آمیز کوریای شمالی را نمی پذیرند. اگر کوریای شمالی، ما را با جنگ افزارهای هسته یی اش تهدید کند، ما آماده استیم که به گونۀ سرکوب گرایانه، پاسخ دهیم.»

کوریای شمالی سه هفته پیش نخستین موشک قاره پیمایش را آزمایش کرد.

این در حالی است که دو روز پیش، مجلس سنای ایالات متحده، به علت برنامه های موشکی کوریای شمالی و ایران، تحریم های تازه یی را بر این دو کشور تصویب کرد.

Comments are closed.


Hit Counter provided by technology news