تهدید کرزی نسبت به تهدید امریکا برای امضای پیمان امنیتی

karzy-2

تهدید کرزی نسبت به تهدید امریکا برای امضای پیمان امنیتی

 
  آژانس خبری بین المللی کوکچه

 

  رئیس جمهور افغانستان تاکید کرد، کابل برای امضای پیمان امنیتی با آمریکا زیر بار ارعاب و تهدیدهای واشنگتن نخواهد رفت.

حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان که برای سفری چهار روزه وارد دهلی نو شده است در دیدار با مقام های ارشد هندی نسبت به ارعاب و تهدید آمریکا برای امضای پیمان امنیتی هشدار داده است. وی همچنین از هند خواست تا تجهیزات نظامی بیشتری را در اختیار افغانستان قرار دهد.


 

بر اساس این گزارش کرزی با مانموهان سینگ نخست وزیر و سلمان خورشید وزیر خارجه هند دیدار و گفتگو کرده است. آمریکا امیدوار است تا مقام های دهلی نو کرزی را متقاعد کنند تا پیمان امنیتی با واشنگتن را امضا کند.نیروهای ناتو بیش از ۷۵ هزار نیرو در خاک افغانستان دارند و ماموریت این نیروها اواخر سال ۲۰۱۴ میلادی به پایان خواهد رسید. در صورت عدم امضای پیمان امنیتی آمریکا مجبور خواهد بود تا کلیه نیروهای خود را از افغانستان خارج کند. آمریکا قصد دارد پس از سال ۲۰۱۴ میلادی نیز ۸ تا ۱۲ هزار نیروی خود را در افغانستان نگه دارد.

کرزی در مصاحبه با تلویزیون هند تاکید کرد، وی به هیچ وجه از تهدید و ارعاب آمریکا هراسی نداشته و زیر بار این فشارها برای امضای پیمان امنیتی نخواهد رفت. لفاظی های افراطی کارایی نخواهد داشت. ما ملتی نیستیم که از ارعاب و تهدید بترسیم و در برابر آن تسلیم شویم.

وی افزود، اگر آمریکایی ها تاکنون این را نفهمیده اند خوب است تا این واقعیت را بدانند. ما تنها زمانی پیمان امنیتی را امضا خواهیم کرد که مطمئن شویم امضای آن امنیت و صلح را برای ما به ارمغان خواهد آورد.آمریکا خواستار امضای پیمان امنیتی تا پایان سال ۲۰۱۳ و یا نهایتا تا اواخر ژانویه ۲۰۱۴ است ولی کرزی گفته است حاضر به امضای این پیمان تا پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آوریل نیست.

کرزی پیش شرط هایی را برای امضای این پیمان مطرح کرده است که آزادی زندانیان افغان از زندان گوانتانامو و متوقف شدن حمله به خانه های مردم افغانستان از جمله این شرایط به شمار می رود.هند تاکنون ۲ میلیارد دلار کمک برای بازسازی افغانستان اختصاص داده است.

Comments are closed.


Hit Counter provided by technology news