روسیه: نیازی به برگزاری مذاکرات جدید بین المللی در مورد اوکراین نیست

Russian Foreign Minister Sergei Lavrov gives a news conference

روسیه: نیازی به برگزاری مذاکرات جدید بین المللی در مورد اوکراین نیست

پرس تی وی

دوشنبه 22ثور 1393 | 19:46

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیاز برای مذاکرات بین المللی جدید در مورد اوکراین را منتفی دانست و گفت تنش‌ها در شرق این کشور اروپایی تنها در صورت مذاکره مستقیم گروه‌های رقیب از بین می‌رود.

لاوروف این اظهارات را روز دوشنبه (۲۲ ثور ۱۲ مه) در جریان یک نشست خبری با سام کوتسا، همتای اوگاندایی خود در مسکو، پایتخت روسیه بیان کرد.

وی افزود: «من اظهاراتی را از سوی آندری دشچیتسیا، وزیر خارجه موقت اوکراین و جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید شنیدم … مبنی بر اینکه قالب ۴ طرفه مذاکرات باید حفظ شود اما بار دیگر می‌گویم که بدون حضور مخالفان رژیم کی‌یف در مذاکرات مستقیم جهت پیدا کردن راه حلی برای بحران، تلاش‌ها راه به جایی نخواهد برد.»

دولت موقت کی‌یف ۱۷ آوریل با امریکا، روسیه و اتحادیه اروپا در ژنو به توافقی دست پیدا کرد که به موجب آن از همه طرف‌ها خواسته شده جهت کاهش بحران جاری در شرق اوکراین تلاش کنند. با وجود این، دولت کی‌یف چند روز بعد دستور داد عملیات جنجالی «ضد تروریستی» در مناطق شرقی و جنوبی اوکراین علیه معترضان حامی روسیه از سر گرفته شود.

دیپلمات ارشد روس همچنین خاطر نشان کرد مقامات اوکراین اکنون باید روی مذاکره با شرق تمرکز کنند.

اظهارات وزیر خارجه روسیه یک روز بعد از برگزاری همه پرسی در مناطق دونتسک و لوهانسک واقع در شرق اوکراین بیان شد.

نتایج نهایی در لوهانسک نشان داد ۹۶.۲ درصد رای دهندگان به استقلال از دولت مرکزی کی‌یف رای دادند. این منطقه اکنون قصد دارد از سازمان ملل بخواهد که استقلال آن را به رسمیت بشناسد و همچنین اعلام کرده است که در انتخابات ریاست جمهوری اوکراین که ۲۵ مه برگزار می‌شود، شرکت نمی‌کند.

در عین حال، فعالان حامی روسیه می‌گویند نزدیک به ۹۰ درصد رای دهندگان در دونتسک رای به استقلال از اوکراین دادند.

نتایج همه پرسی‌های روز یک شنبه مشابه همه پرسی ماه مارس در کریمه بود که در پی آن این منطقه به روسیه پیوست. نزدیک به ۹۷ درصد رای دهندگان در همه پرسی کریمه رای به پیوستن به روسیه دادند. میزان مشارکت در این همه پرسی بیش از ۸۳ درصد بود.

Comments are closed.


Hit Counter provided by technology news