نهدام یک کارخانه بزرگ تولید مواد مخدر در شمال شرق افغانستان

drugas

نهدام یک کارخانه بزرگ تولید مواد مخدر در شمال شرق افغانستان

آژانس خبری بخدی

فوزیه درمانی – کابل
پنجشنبه ٢٥ ثور ١٣٩٣ ساعت ١٤:٤٨

ماموران پولیس مبارزه با مواد مخدر افغانستان در یک عملیات نظامی یک کارخانه تولید مواد مخدر را در ولایت بدخشان در شمال شرق کشور منهدم کرده اند.

 این مقدار مواد مخدر در محل عملیات جمع آوری و سپس به آتش کشیده شده است
معینیت مبارزه با مواد مخدر وزارت امور داخله افغانستان بانشر اعلامیه ای گفته است که این کارخانه یکی از مراکز بزرگ تولید مواد مخدر در شمال افغانستان بوده است.
در اعلامیه آمده است که این کارخانه در عملیات نظامی از سوی ماموران پولیس مبارزه با مواد مخدر و کمک هوایی پولیس وزارت داخله در روستای گندم قل ولسوالی کشم ولایت بدخشان منهدم شده است.
در جریان این عملیات کسی بازداشت نشده اما معینیت مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله اعلام کرده است که پولیس مقدار مواد مخدر را کشف و ضبط کردند.
مواد کشف شده ۲۸۷ کیلوگرام تریاک٬ ۱۵ کیلوگرام هیرویین٬ ۵۸۵ لیتر تیزاب٬ ۹۳۵ کیلوگرام نوشادر٬ ۵۵۰ کیلوگرام کاربن و ۶۰۰۰ کیلوگرام سودا بوده است.
این مقدار مواد مخدر در محل عملیات جمع آوری و سپس به آتش کشیده شده است.
پیشتر٬ اداره مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل از آنچه برگشت کشاورزان به کشتزارها خشخاش در افغانستان خوانده بود٬ به شدت اظهار نگرانی کرده است.
این سازمان اعلام کرده که افغانستان همچنان بزرگترین تولیدکننده مواد مخدر جهان است.
در گزارش سازمان ملل آمده است: ̎اقتصاد مواد مخدر در افغانستان یکی از عوامل بی‌ثباتی در این کشور است. تولید و تجارت غیرقانونی موادمخدر همزمان منابع مالی را در اختیار شورشیان قرار می‌دهد و اقتصاد و امنیت افغانستان را تهدید می‌کند.̎
حکومت افغانستان نیز در سال ۲۰۱۳ تایید کرد که کشت خشخاش به ۲۰۹ هزار هکتار رسیده که این رقم ۳۶ درصد افزایش را نسبت به سال ۲۰۱۲ میلادی نشان می‌دهد.
سازمان مللل و حکومت افغانستان هشدار دادند که این روند می‌تواند به امنیت٬ اقتصاد و بهداشت در افغانستان تاثیرات منفی داشته باشد.
قرار است تا پایان سال ۲۰۱۴ میلادی نیروهای بین المللی افغانستان را ترک کنند و سازمان های تحقیقاتی می گویند که کشاورزان با کمتر شدن فشار ها یک بار دیگر به کشت مواد مخدر رو خواهند آورد.
با این حال٬ معینیت مبارزه با مواد مخدر افغانستان اعلام کرده است که ماموران پولیس مبارزه با مواد مخدر توانایی لازم برای جلوگیری از کشت مواد

کاروان نیروی امنیتی در هرات مورد حمله قرار گرفت

میلاد شاهین – هرات
پنجشنبه ٢٥ ثور ١٣٩٣ ساعت ١١:٥٠

مقام های امنیتی ولایت هرات در غرب کشور می گویند که صبح امروز (پنج شنبه) موتر حامل سربازان پولیس در ولسوالی اوبه این ولایت مورد حمله قرار گرفت.

در چند روز اخیر با آغاز عملیات بهاری طالبان حملات بر کاروان نیروهای امنیتی در سراسر کشور افزایش یافته است در چند روز اخیر با آغاز عملیات بهاری طالبان حملات بر کاروان نیروهای امنیتی در سراسر کشور افزایش یافته است
یک مقام امنیتی که خواست نامی از او در خبر گرفته نشود به خبرگزاری بخدی گفت: “حوالی ساعت 10:30 امروز یک موتر سایکل مملو از مواد منفجره در نزدیکی موتر پولیس انفجار کرد”.
او گفت که در این انفجار به نیروهای امنیتی آسیبی نرسیده اما یازده غیر نظامی در آن زخمی شده اند.
این انفجار زمانی رخ داد که غیر نظامیان در حال خرید بودند و موتر حامل سربازان پولیس از بازار ولسوالی اوبه می گذشت.
وضعیت صحی چهار تن از زخمی های این رویداد وخیم گزارش شده دو کودک در میان زخمی ها دیده می شود.
تا کنون فرد یا گروهی مسوولیت این انفجار را بر عهده نگرفته و نیروهای امنیتی کسی را در پیوند با این موضوع بازداشت نکرده اند.
در چند روز اخیر با آغاز عملیات بهاری طالبان حملات بر کاروان نیروهای امنیتی در سراسر کشور افزایش یافته است.
خبرگزاری بخدی

را دارند.
به گفته این اداره٬ در حال حاضر تمامی عملیات های نظامی برای ازبین بردن کشتزارهای خشخاش و مبارزه با مواد مخدر از سوی پولیس انجام می شود

.

Comments are closed.


Hit Counter provided by technology news