تحلیلگر: عربستان شکست خود در حمایت از تروریسم را پذیرفته است

suria-1
تحلیلگر: عربستان شکست خود در حمایت از تروریسم را پذیرفته است
پنجشنبه 25 ثور 1393 | 18:50

پرس تی وی

یک تحلیلگر سیاسی می‌گوید تمایل عربستان سعودی برای مذاکره با ایران حاکی از اذعان ریاض بر شکست خود در حمایت مالی از تروریسم در خاورمیانه است.

فینیان کانینگام در مقاله اخیر خود برای پرس تی‌وی به بیانیه سعود الفیصل وزیر امور خارجه عربستان سعودی در تاریخ ۱۳ می اشاره کرد که در آن عنوان شده بود ریاض برای مذاکره با ایران درباره بهبود روابط دو جانبه آماده است.

کانینگام نوشت: «گویا آل سعود سرانجام شکست خود را در جنگ‌های تروریستی واسطه‌ایَش در منطقه پذیرفته است. اکنون به نظر می‌رسد دوره‌ جدیدی را برای مصالحه پیش رو داریم.»

وی تغییر سیاست ریاض در قبال تهران را به شکست «جنگ پنهان عربستان سعودی در سوریه» نسبت داد.

کانینگام گفت حاکمان عربستان سعودی میلیاردها دلار برای تسلیح «گروههای تندروی تکفیری» خرج کردند تا آنها دولت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، را سرنگون کنند.

این تحلیلگر سیاسی گفت ناکامی شبه‌نظامیان تحت حمایت خارج در حفظ منطقه راهبردی شهر قدیمِ حمص سبب شد عربستان سعودی در حمایت خود از تکفیری‌ها تجدید نظر کند.

وی گفت: «بازپس گیری حمص همچنین نشانه شکست تحقیرآمیز توطئه عربستان سعودی و حامیان غربی آن و همچنین ترکیه و اسرائیل برای نابودی سوریه است.»

ایران و عربستان سعودی درباره شماری از مسائل منطقه‌ای از جمله وضعیت سوریه و بحرین اختلاف نظر دارند.

تهران همواره حمایت ریاض از سرکوب شدید معترضان صلح جو از سوی رژیم بحرین را مورد انتقاد قرار داده است.

ریاض از شبه‌نظامیان تحت حمایت خارج در سوریه نیز حمایت می‌کند، این در حالی است که ایران همواره بر حل بحران این کشور عربی با رویکرد سیاسی تاکید داشته است.

کانینگام افزود: «آل سعود باید بداند کسانی که شکست خورده‌اند در جایگاهی نیستند که برای دیگران تعیین تکلیف کنند. به ویژه وقتی این افرادِ مغلوب مقصر وقوع جنایاتی عظیم علیه بشریت هستند.»

Comments are closed.


Hit Counter provided by technology news