روسیه خواستار توقف جنگ برادرکشی در اوکراین شد

ukrain-3
سربازان ارتش اوکراین (تصویر آرشیوی
روسیه خواستار توقف جنگ برادرکشی در اوکراین شد

 

 
جمعه 9 جوزا1393 | 01:18

پرس تی وی

روسیه از اوکراین خواسته است تا آنچه را که جنگ برادرکشی در این کشور نامید سریعا متوقف کند و غرب را نیز به دور کردن کی‌یف از یک «فاجعه ملی» ترغیب کرد.

در خواست مسکو روز پنج شنبه (۸ جوزا و در پی آخرین مورد از تشدید خشونت در شرق اوکراین مطرح شد که طی آن معترضان طرفدار روسیه با استفاده از یک سامانه ضد هوایی قابل حمل یک بالگرد اوکراینی را منهدم کرده و ۱۴ سرباز اوکراینی را کشتند.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ما بار دیگر از شرکای غربی خود می‌خواهیم  برای جلوگیری از سقوط اوکراین در فاجعه‌ای ملی از تمام نفوذ خود بر کی‌یف استفاده کنند. جامعه بین الملل از کی‌یف انتظار دارد فعالیت‌های نظامی در شرق کشور را پایان دهد… بدون تحقق این امر، دستیابی به صلح در اوکراین غیر ممکن است.»

روسیه همچنین مقامات اوکراین را به بمباران شهرها و غیرنظامیان با استفاده از هواپیما و خمپاره در عملیات نظامی که «درد و مصیبت را برای شهروندان صلح جو به همراه دارد،» متهم کرده است.

به گفته مقامات کی‌یف، معترضان طرفدار روسیه پیشتر در روز پنجشنبه این بالگرد را در نزدیکی شهر ناآرام اسلاویانسک منهدم کردند.

مقامات اوکراینی می‌گویند ژنرال سرهی کولچیتسکی، فرمانده آموزش ویژه گارد ملی اوکراین در میان کسانی بود که در این حادثه کشته شد.

معترضان حامی روسیه تصدیق کردند که این بالگرد مسلح را منهدم نموده‌اند.

ویاچسلاو پونوماریوف، شهردار اسلاویانسک وعده داد اجساد سربازان این حادثه را به خانواده‌هایشان بازگرداند.

دولت موقت در کی‌یف برای ریشه‌کن کردن تظاهرات در طرفداری از مسکو عملیات نظامی خود را از اواسط آوریل در مناطق شرقی و جنوبی اوکراین آغاز کرده است.

Comments are closed.


Hit Counter provided by technology news