استثناگرایی امریکا ناقض هنجارهای بین‌المللی است

 
استثناگرایی امریکا ناقض هنجارهای بین‌المللی است»

تصویر آرشیوی از ویرانه‌های بمباران هیروشیما در ژاپن 
دوشنبه 19 جوزا1393 | 22:19

یک فعال سیاسی در مقاله‌ای در پایگاه اینترنتی پرس تی‌وی نوشت امریکا به رغم خودبرتربینی‌اش، در زمینه نقض هنجارهای بین‌المللی از طریق سیاست‌های مداخله‌جویانه و مرگبار خود در سراسر جهان تاریخچه‌ای طولانی دارد.

عبدالله ویلر در مقاله‌ای که روز دوشنبه (۱۹ خرداد، ۹ ژوئن) در پایگاه اینترنتی پرس تی‌وی منتشر شد ادعاهای اخیر باراک اوباما، رییس جمهور امریکا درباره استثنا و بی‌نظیر بودن واشنگتن در زمینه حمایت از هنجارهای بین‌المللی را محکوم کرد.

ویلر تاکید کرد: «امریکا نه تنها جسارت استهزای هنجارهای بین‌المللی را دارد بلکه با مداخله یک‌جانبه در کشورهای سراسر جهان از آلبانی گرفته تا زئیر (که اکنون به جمهوری دموکراتیک کنگو معروف است) این مساله را بارها تکرار کرده است.»

اوباما در ۲۸ می در سخنانی در جمع فارغ‌التحصیلان آکادمی نظامی امریکا در وست پوینت گفت واشنگتن در زمینه تمایل خود به تصدیق هنجارهای بین‌المللی از طریق اقداماتش فوق‌العاده و بی‌نظیر بوده است.

اوباما تاکید کرد امریکا باید همیشه در صحنه جهانی پیشرو باشد و ارتش نیز همواره ستون فقرات این رهبری خواهد بود.

ویلر خاطرنشان کرد سابقه امریکا در زمینه جنایت علیه بشریت با نسل‌کشی استعماری علیه بومیان این کشور آغاز شد. او گفت این نسل کشی، جمعیت یک تمدن چند میلیونی را تا سال ۱۸۹۲ به کم‌تر از ۲۵۰ هزار نفر رساند.

وی در ادامه به چند نمونه دیگر از جنایات امریکا علیه بشریت از جمله قتل عام ۴۰۰ هزار غیرنظامی در فتح فیلیپین، ۳۰۵ هزار آلمانی و ۳۳۰ هزار ژاپنی در جنگ جهانی دوم، بیش از یک میلیون نفر در جنگ ویتنام، کشتار حدود ۳۰ هزار نفر از مردم نیکاراگوئه توسط جوخه‌های مرگ کونترا (که از حمایت امریکا برخوردار بودند) و ۵۰۰ هزار تا بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار عراقی بین مارس ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۱ اشاره کرد.

ویلر در پایان تاکید کرد: «امریکایی‌ها از رییس جمهور این کشور گرفته تا فقیرترین شهروند آن هنوز به این افسانه شنیع (استثناگرایی امریکا) چنگ انداخته‌اند و از مشاهده حقیقت موجود درباره جمهوری سرکش خود خودداری می‌کنند.»

Comments are closed.


Hit Counter provided by technology news