“اثر دومینو” در آسیای مرکزی و جنوبی

“اثر دومینو” در آسیای مرکزی و جنوبی

"اثر دومینو" در آسیای مرکزی و جنوبی

رژیم های لائیک جهان اسلامی متکی به حمایت های گسترده نظامی- پولی غرب که تلاش می‌کنند دمکراسی غرب گرا را بسازند هر روز در برابر خطر اسلامی، بیشتر گزندپذیر می شوند. عراق از همه بهتر این را نشان داده است.

طرح آمریکایی تجدید ساختار عراق پس از سرنگونی رژیم صدام حسین که مورد پسند واشنگتن و متحدان آن نبود با شکست مواجه شده است. رژیم نوری المالکی که جای «دیکتاتور عراق» را گرفته بر اثر سرمایه‌گذاری های میلیاردی را استوار تر نشده و حضور چندین ساله نظامی آمریکا و تحویل اسلحه و آموزش نیروی امنیتی آن کشور از سوی مربیان آمریکا و ناتو برای عراق کاری نکرده است.

 حمله در حال گسترش شبه نظامیان سازمان «دولت اسلامی عراق و شام» در‌واقع بروی مساعی چند ساله در چارچوب پروژه «ساخت دمکراسی» در عراق خط بطلان کشید. دمکراسی ای که بایستی ضامن بازگشت ناپذیری تغییرات می بود. معلوم شد که سیستم سیاسی ایجاد شده نمی‌تواند توازن منافع اکثریت شیعه و اقلیت سنی آن کشور را تأمین کرده و قادر نیست از منافع کردستان عراق دفاع کند.

 در نتیجه در حال حاضر سازمان افراطی داعش ابتکار عمل را بدست می‌گیرد و نه تنها سرنگونی المالکی بلکه فروپاشی عراق و تغییر بعدی مرز های آن می‌تواند نتیجه حمله داعش شود. «سرگئی استروکان» مفسر ما در این رابطه گفت:

 بر اثر توسعه بحران در عراق کشور های همسایه افغانستان و پاکستان رسک دارند در شعاع عمل آن قرار گیرند. بدون شک این حوادث بر آسیای مرکزی و آسیای جنوبی نیز اثر خواهند گذاشت. این امر شایان توجه است که پیشروی دایش به بغداد با اوج گیری فعالیت‌های طالبان افغانی و پاکستانی همزمان گردید که در راه سرنگونی رژیم های کابل و اسلام آباد می کوشند. مقامات پاکستان برای جلوگیری از سناریوی عراق در کشور خود دست به اقدمات سبقتی زدند و ارتش پاکستان در هفته‌های اخیر در جواب به حمله به فرودگاه کراچی و دیگر اعمال تروریستی در منطقه سکونت قبایل به اجرای عملیات نظامی گسترده پرداخت.

 سناریوی عراقی می‌تواند در افغانستان تکرار شود. طالبان نه نتها روز های باقی‌مانده تا رفتن یگان های آمریکایی را می‌شمارند بلکه هر روز بیشتر ارکانی را متزلزل می‌کنند بنام «افغانستان دمکراتیک آزاد». موقعیت در آن کشور بدلیل اعلام نشدن نتایج انتخابات ریاست جمهوری هر چه وخیمتر می شود. عبد الله عبد الله پیشتاز انتخابات، کمیسیون انتخاباتی را به تلاش تقلبکاری متهم کرده است. صلح موجود در جوامع آن کشور بسیار شکننده بوده و کشور می‌تواند هر لحظه منفجر شود همانطوری که در عراق رخ داد. «سرگئی تومین» مفسر ما چنین گفت:

 در صورت رخ دادن بدترین سناریو یعنی سقوط رژیم لائیک در عراق که با بیشترین دشواری ها رو برو شده، در دیگر کشور ها هم توازن بهم خواهد خورد. «موج سنی» بلند شده در خاور نزدیک نمی‌تواند برای یک لحظه متوفق شده و در یک نقطه بیستد. اخراج نوری المالکی از عراق و روی کار آمدن اسلام گرایان در آن کشور اگر صورت بگیرد یک انگیزه اضافی برای همکیشانشان در خارج از دنیای عرب خواهد بود و این سیر حوادث به افرادی که در حال جنگ با یگان های دولتی در وزیرستان شمالی و حمله های ددمنشانه در ولایات افغانستان هستند الهام خواهد بخشید.

 جهان امروزی بیشتر به ظروف مرتبط تبدیل می شود. امنیت یک کشور زندگی همسایگان آن را امن تر می سازد. و بر عکس اگر یک کشور مانند بشکه باروت منفجر می‌شود وقوع انفجار در فاصله هزاران کیلومتر از کانون احساس می شود.
خواندن کامل متن: http://persian.ruvr.ru/2014_06_23/273846883/

Comments are closed.


Hit Counter provided by technology news