تحلیلگر: اتحادیه اروپا در شرف زلزله سیاسی است

تحلیلگر: اتحادیه اروپا در شرف زلزله سیاسی است

تصویر آرشیوی از مقر اتحادیه اروپا
دوشنبه 2 سرطان1393 | 01:16

شبکه پرس تی‌وی با رادنی شکسپیر، تحلیلگر سیاسی ساکن لندن درباره عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا و بحران اقتصادی عمیق در این اتحادیه مصاحبه‌ای ترتیب داده است.

آنچه در زیر می‌آید برگردانی از این مصاحبه است.

پرس تی‌وی: جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا از منظر اقتصادی چه نتیجه‌ای در پی خواهد داشت؟ این تصمیم تا چه اندازه می‌تواند خوب یا بد باشد؟

شکسپیر: انگلیس بدون هیچ مشکلی می‌تواند خارج از اتحادیه اروپا دوام بیاورد. بسیاری از کشورهای دیگر هم می‌توانند و این مسئله به اراده آنها بستگی دارد. مسئله کلیدی در این وضعیت وجود تمایلی حقیقی برای ترک اتحادیه اروپاست. ماده ۴۸ در واقع افزایشی بر اتفاقاتی است که در انتخابات پارلمان اروپا رخ داد اما مشخص نیست این ماده در دور بعدی انتخابات عمومی در مجلس عوام مورد قبول اکثریت قرار گیرد.

مسئله دیگری هم هست که شما به آن اشاره کردید و آن موقعی است که مردم می‌پرسند آیا در مذاکراتی که دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس انجام می‌دهد پیشرفتی وجود دارد. وقوع این امر غیر محتمل است زیرا رئیس بعدی کمیسیون اروپا یک فدرالیست متعهد به نام ژان کلود یانکر است که نخست وزیر پیشین لوگزامبورگ بوده و تضمین خواهد کرد که انگلیس شرایط بهتری نصیبش نشود.

روی هم رفته، مسئله دیگر این است که اگر شما (از اتحادیه اروپا) خارج شوید هنوز عضوی از همین نظام اقتصادی ناتوان هستید پس اگر خارج شوید باید تصمیم بگیرید که دقیقا چه کاری را می‌خواهید انجام دهید. پس چیزی که در حال حاضر شاهدش هستید یک انتخابات اعتراضی بزرگ و فزاینده است. 

پرس تی‌وی:  بیایید در مورد خود اتحادیه اروپا صحبت کنیم. تا چه حد این اتحادیه به تجزیه شدن نزدیک است بویژه در هنگامی که با بحران اقتصادی و مسئله گازی با روسیه مواجه است؟

شکسپیر: سوال به جایی بود، شما نیز شاهد هستید که بحران اقتصادی در اروپا در حال عمیق شدن است زیرا خود اروپایی‌ها و منتقدان نخبه در انگلیس برای چیزی که به زودی تبدیل به بحران اقتصادی شدید می‌شود، پاسخی ندارند.

نرخ بیکاری در اروپا از کنترل خارج شده است. جوانان اسپانیا ۷۰ درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند و آنهایی که شاغل هستند تنها به صورت پاره وقت و موقتی به کار مشغولند. وضعیت در این کشورها تکان دهنده است مثلا در ایتالیا نرخ بیکاری ۲۵ درصد و برای جوانان دو برابر این مقدار است.

وضعیت مضحکی است و آنها پاسخی برای این وضعیت ندارند زیرا مایل نیستند قدرت بانکداران جهانی را به چالش بکشند و برای این کار آنها باید از دریافت وام‌های بانکی سود دار خودداری کنند. آنها باید از بانک مرکزی اروپا و در این مورد از بانک ملی کشور خود استفاده کنند تا برای اشتغال مستقیما وام بدهند و این پول را پس بگیرند و وام‌های سود دار را لغو کنند.

آنها برای این کار آماده نیستند زیرا انجام آن چالشی برای بانکداران است. از این رو این اعتراض ادامه خواهد داشت و بیشتر می‌شود. یک یا دو سال دیگر طول می‌کشد تا این بحران عمیق‌تر شده و بدون شک به یک زلزله سیاسی تبدیل خواهد شد.

Comments are closed.


Hit Counter provided by technology news