تحلیل‌گر: تروریسم، شیوه جنگی مدرن امریکاست

تحلیل‌گر: تروریسم، شیوه جنگی مدرن امریکاست

تصویر آرشیوی از یک شبه‌نظامی تکفیری داعش در عراق
پرس تی وی
چهارشنبه 4 سرطان1393 | 12:13

یک تحلیل‌گر سیاسی به پرس تی‌وی گفت در حالی که تروریسم شیوه مدرنی است که امریکا برای اجرای جنگ‌های خود برگزیده است این کشور همچنان به ادعاهای خود مبنی بر این که برای بازگرداندن صلح و عدالت به عراق تلاش می‌کند ادامه می‌دهد.

مایک هریس، سردبیر «وترنز تودی» در مصاحبه با پرس تی‌وی تاکید کرد: «امریکا ثابت کرده است که جنگ به شیوه سنتی دیگر نتیجه‌ای ندارد. عراق نمونه یک شکست مفتضحانه برای امریکا بود؛ (جنگ) افغانستان نیز شکست دیگری برای واشنگتن بود. تنها ابزار موثری که آنان در حال حاضر برای قدرت‌نمایی و از میدان به در کردن سیاست در این عرصه در اختیار دارند تروریسم است.»

هریس افزود امریکا، رژیم اسرائیل و عربستان سعودی مسئول اقدامات تروریستی در عراق هستند.

وی تاکید کرد جان کری، وزیر امور خارجه امریکا تلاش می‌کند جملات خود را «بسیار به دقت» تجزیه و تحلیل کند زیرا واشنگتن درصدد است وانمود کند که سرگرم مقابله با تروریست‌ها در سراسر جهان است و به آنان کمک نمی‌کند.

این مفسر سیاسی با اشاره به یک پیچیدگی دیگر سیاست‌های امریکا خاطرنشان کرد فاش شده است که شبه‌نظامیان تکفیری گروم موسوم به دولت اسلامی عراق و شام (داعش) به تسلیحات هسته‌ای دسترسی پیدا کرده‌اند.

هریس افزود: «شاید این تسلیحات متعلق به فهرست گمشده امریکا باشد یعنی ۳۵۰ سلاح هسته‌ای که  از فهرست تسلیحاتی امریکا به سرقت رفتند و قرار بود غیرفعال شوند.»

وی با «بسیار هولناک» توصیف کردن اوضاع گفت این مساله از سطح و میزان فساد موجود در دستگاه اطلاعاتی و امنیتی امریکا حکایت می‌‍‌کند.

هریس افزود: «ما باید در امریکا به یک پاکسازی دست بزنیم. دولت امریکا نیازمند پاکسازی است؛ ما نیازمند پالایش تمامی کسانی هستیم که در سراسر جهان در گسترش و اشاعه این تسلیحات هسته‌ای دست داشته‌اند.»

عراق از ۱۰ ژوئن موج جدیدی از خشونت را شاهد است که تروریست‌های تکفیری گروه موسوم به دولت اسلامی عراق و شام (داعش) به آن دامن می‌زنند. این شبه‌نظامیان اغلب مناطق یکی از استان‌های عراق و بخش‌هایی از ۳ استان دیگر در شمال بغداد، پایتخت این کشور را تصرف کرده‌اند.

سازمان ملل روز سه شنبه (۲۴ ژوئن، ۳ تیر) اعلام کرد در ماه جاری میلادی و پس از اشغال بخش‌هایی از مناطق شمالی و غربی عراق از سوی شبه‌‍نظامیان تکفیری تاکنون بیش از هزار نفر از مردم این کشور کشته شده‌اند.

ز س/ن ن

Comments are closed.


Hit Counter provided by technology news