سیگار: هواپیماهای کمک شده به افغانستان به شکل آهن پاره فروخته شده است

سیګار-۱

سیگار: هواپیماهای کمک شده به افغانستان به

شکل آهن پاره فروخته شده است

شاولی زرین – کابل
جمعه ١٨ ميزان ١٣٩٣ ساعت ١٣:٣٦

 

اداره بازرسی عمومی امریکا برای بازسازی افغانستان موسوم به ̎سیگار̎ در گزارش تازه ای که به وزارت دفاع این کشور فرستاده اعلام کرده که حداقل ۱۶ هواپیمای باربری نوع (جی ۲۲۲) در افغانستان پس از پرزه شدن به شکل آهن پاره فروخته شده است.

 وزارت دفاع افغانستان با ارایه گزارشی در جلسه شورای امنیت ملی از فرسوده بودن و عدم امنیت پرواز پانزده هواپیمایی باربری کمک ایالات متحده امریکا به این وزارت هشدار داده بود
تاریخ دقیق تحویل دهی این هواپیماها که مجموع آن به بیست بال می رسد معلوم نیست اما پیش از این وزارت دفاع افغانستان با لحن انتقاد گونه یی گفته بود که این هواپیما ها از رده پرواز خارج شده است.
پیشتر (۲۷ می ۲۰۱۲) وزارت دفاع افغانستان با ارایه گزارشی در جلسه شورای امنیت ملی از فرسوده بودن و عدم امنیت پرواز پانزده هواپیمایی باربری کمک ایالات متحده امریکا به این وزارت هشدار داده بود.
در گزارش این وزارت آمده که هواپیماهای کمک شده، غیر قابل استفاده هستند و به دلیل نبود قطعات آن از رده تولید و پرواز خارج شده است.
وزارت دفاع افغانستان خواستار واکنش ریاست جمهوری در این مورد شده بود زیرا به گفته مقامات این وزارت، هواپیماهایی کمک شده بخشی از برنامه ایالات متحده امریکا برای احیایی مجدد نیروی هوایی افغانستان خوانده شده است.
در گزارش این وزارت که به شورای امنیت ملی کشور فرستاده بود آمده است: ̎۱۵ هواپیمای ترانسپورتی که قرار بود از نیروهای ارتش افغانستان حمایت هوایی کند و در انتقال کمک های بشری مورد استفاده قرار بگیرد، در ایتالیا ساخته شده. این ها کهنه اند و پیش از این که به افغانستان داده شوند، از رده استفاده نیروی بحری ایتالیا خارج بودند.̎
چگونگی کمک و احیایی مجدد نیروی هوایی افغانستان از سوی امریکا همواره جنجال برانگیز بوده است.
قیمت ناچیز
جان سوپکو، بازرس ویژه اداره سیگار به چگ هیگل، وزیر دفاع امریکا از آنچه او هدر رفتن پول های مالیه دهندگان کشورش برای خرید بیست هواپیمای (جی ۲۲۲) خوانده به شدت اظهار نگرانی کرده است.
روزنامه امریکایی وال ستریت ژورنال، بخشی از نامه ارسالی آقای جان سوپکو به وزیر دفاع امریکا را این گونه نقل قول کرده است: ̎بیست هواپیمایی باربری (کارکو) به ارزش مجموعی ۴۸۶ میلیون دالر از کمک های امریکا خریداری شده اما ۱۶ بال این هواپیما پرزه شده و سپس هر ۴۵۳ گرام آهن پاره های آن، به ارزش شش سنت به فروش رسیده است.̎
ارزش مجموعی پول که از فروش آهن پاره های این هواپیماها بدست آمده ۳۲ هزار دالر خوانده شده است.
این هواپیماها از سوی یک شرکت لوجستیکی امریکایی نخست پرزه و سپس به فروش رسیده است.
در نامه جان سوپکو آمده است که لاشه های این هواپیماها تا چند سال پیش در گوشه فرودگاه کابل به چشم می خورد.
دولت افغانستان انتظار دارد که امریکا نیروی هوایی کشور را دوباره احیا کند و هواپیماهای مورد نیاز و جنگنده های جت را در اخیتار این نیروها قرار دهد.
پیشتر، اشرف غنی احمدزی، رییس جمهور کشور در دیدار با نیروهای ویژه ارتش گفته بود، امضای توافقنامه امنیتی میان کابل و واشنگتن، زمینه را برای کمک های مورد نیاز نیروی هوایی افغانستان فراهم می سازد.
آقای احمدزی، اظهار امیدواری کرده است که نیازمندی های نیروی هوایی ارتش هرچه زودتر برآورده خواهد شد.
در همین حال، وزارت دفاع افغانستان به تازگی اعلام کرده است که ایالات متحده امریکا، ده ها هلیکوپتر و جنگنده های جت در اختیار نظامیان این وزارت قرار می دهد.
گفته شده است که مرحله واگذاری این هواپیماها تا آخر سال روان میلادی نهایی خواهد شد.
امریکا متهم شده که در سیزده سال گذشته، نیروهای امنیتی افغانستان را به شکل که نیاز است تجهیز و آموزش نداده است.
اداره بازرسی عمومی امریکا برای بازسازی افغانستان، نیز گزارش داده است در حالیکه نیروهای ناتو تا پایان سال ۲۰۱۴ افغانستان را ترک می کنند اما امریکا هیچ برنامه یی مشخصی برای چگونگی ساختار و احیایی نیروی هوایی این کشور در اختیار ندارد.

Comments are closed.


Hit Counter provided by technology news