انگلیس: اولین عملیات پهپاد اسرائیلی انگلیسی «واچ کیپر» در افغانستان انجام شد

پهباد اسرائیلی
انگلیس: اولین عملیات پهپاد اسرائیلی انگلیسی «واچ کیپر» در افغانستان انجام شد

 

تصویری از هواپیمای بدون سرنشین واچ کیپر
پنجشنبه 10 میزان1393 | 20:05
پرس تی وی

وزارت دفاع انگلیس از اولین ماموریت پهپاد اسرائیلی-انگلیسی در افغانستان خبر داده است که توان حمل سلاح را نیز دارد.

بنا به اعلام وزارت دفاع انگلیس، هواپیمای بدون سرنشین اسرائیلی- انگلیسی موسوم به «واچ کیپر» اولین ماموریت خود را در افغانستان با موفقیت انجام داد .

انگلیسی‌ها می‌گویند این پهپاد در عملیات‌های جمع آوری اطلاعات شرکت کرده است، در حالی که شرکت تالس بریتانیا تصاویری منتشر کرده است که از قابلیت این پهپاد اسرائیلی در حمل سلاح حکایت دارد.

به این ترتیب یکی از بزرگترین پروژه های یک شرکت امنیتی اسرائیلی در خارج کاملا به تحقق پیوسته است.

پروژه‌ی «واچ کیپر دابلیو کِی ۴۵۰» ( WatchKeeper WK۴۵۰ )با هزینه حدود یک و نیم میلیارد دلار توسط شرکت وابسته به البیت (U-tacs) اسرائیل در انگلیس و با همکاری شرکت تالس Thales در دهه گذشته آغاز شد.

این پهپاد مطابق با نیازهای عملیاتی ارتش انگلیس ساخته شده است و پروازهای آزمایشی آن سال گذشته در خاک این کشور انجام شد.

وزن این پهپاد ۴۵۰ کیلوگرم است و از توان لازم برای حمل بار تا حدود ۱۵۰ کیلوگرم برخوردار است. مدت پرواز پهپاد واچ کیپر ۱۷ ساعت است.

انگلیس و امریکا از پیشتازان اصلی در استفاده از جنگ‌افزار هواپیماهای بدون سرنشین در افغانستان و پاکستان به شمار می‌آیند.

هواپیماهای بدون سرنشین پریدیتور و ریپر در سال ۲۰۱۲ میلادی با ۷۲ درصد افزایش در حملات موشکی نسبت به سال ۲۰۱۱ میلادی، حدود ۵۰۶ موشک به افغانستان شلیک کردند؛ در حملات سال ۲۰۱۱ میلادی هواپیماهای بدون سرنشین در افغانستان ۲۹۴ موشک به این کشور جنگ زده شلیک شد.

امریکا برخی از کشورهای مسلمان از جمله یمن، پاکستان، افغانستان و سومالی را با استفاده از پهپادها هدف کشتار‌های هدفمند قرار داده است.

واشنگتن ادعا می‌کند در حملات پهپادی، شبه‌نظامیان هدف قرار می‌گیرند در حالی که مقامات محلی و شاهدان می‌گویند غیرنظامیان قربانیان اصلی این گونه حملات بوده‌اند.

سازمان ملل حملات هواپیماهای بدون سرنشین امریکا را نوعی کشتار هدفمند دانسته و تصریح کرده است این گونه حملات قوانین بین‌المللی را نقض می‌کنن

Comments are closed.


Hit Counter provided by technology news