جا بجایی در لیست نامزدان برنده شوراهای ولایتی پس از اعلام نتیجه نهایی

eteraz.n

جا بجایی در لیست نامزدان برنده شوراهای ولایتی پس از اعلام نتیجه نهایی

آژانی خبری بخدی
پنجشنبه ٠٨ عقرب ١٣٩٣

 

کمیسیون مستقل انتخابات، پس از گذشت شش روز از اعلام نتیجه نهایی انتخابات شوراهای ولایتی، لیست نامزدان که برنده اعلام شده بودند را تغییر داده است.

 شماری از نامزدان معترض شوراهای ولایتی از مرکز و ولایات امروز پنج‌شنبه در نزدیک ساختمان مجلس نمایندگان تجمع کرده و علیه مسئولان کمیسیون های انتخاباتی شعار های
شماری از نامزدان معترض انتخابات شوراهای ولایتی، می گویند که کمیسیون مستقل انتخابات در ولایت های فاریاب و سمنگان، دو تن که در انتخابات پیروز و نام شان در لیست نهایی بودند را برکنار کرده و به جای آنها افرادی تازه ای را به عنوان برنده انتخابات شورای ولایتی اعلام کرده است.
این در حالی است که ۶ روز از اعلام نتیجه نهایی انتخابات شوراهای ولایتی می گذرد و مسئولان کمیسیون انتخابات نیز گفته بودند که نتیجه نهایی غیر قابل تغییر است.
شماری از نامزدان معترض شوراهای ولایتی از مرکز و ولایات امروز پنج‌شنبه در نزدیک ساختمان مجلس نمایندگان تجمع کرده و علیه مسئولان کمیسیون های انتخاباتی شعار های “خاین ملی” سر دادند.
معترضان از اعضای مجلس خواستند تا ابعاد و عاملان فساد گسترده در کمیسیون های انتخابات را پیگری و عاملان این فساد را به محاکم معرفی کنند.
فضل الحق محمدی، نامزد شورای ولایتی فاریاب به خبرنگاران گفت: “در اعلام نتیجه نهایی، نفر سیزدهم بودم که به شورای ولایتی راه پیدا کرده بودم، اما کمیسیون انتخابات مرا برکنار کرده و به جایم شخصی بنام طاهر را برنده اعلام کرده است.”
رفیع الله گل افغان، معاون دوم مجلس سنا نیز می گوید که یک دختر خانم از ولایت سمنگان که نامش در لیست نهایی انتخابات بوده امروز با او تماس گرفته و گفته که نامش از لیست حذف شده و به جایش شخصی دیگری برنده اعلام شده است.
نامزدان معترض هشدار دادند، درصورتی که به خواست و حق آنان رسیدگی نشود، دامنه اعتراض شان را گسترش می دهند و عواقب ناگوار آن به عهده اعضای کمیسیون های انتخاباتی و حکومت افغانستان خواهد بود.
انان از مجلس و حکومت خواستند که مسوولان کیسیون های انتخاباتی را از کشور ممنوع الخروج اعلام کنند و دستگاه قضایی کشور به پرونده های فساد آنان رسیدگی کند.
رفیع الله گل افغان، معاون دوم مجلس سنا گفت: “اسناد وجود دارد که پول های گزاف از حساب بانکی یک کمیسیون به کمیسیون دیگر انتقال یافته، ستار سعادت رئیس کمیسیون شکایات نیز موتر ذره از یک وکیل تحفه گرفته و نادر محسنی سخنگوی این کمیسیون نیز پول و رشوه گرفته است که در این زمنیه اسناد و شواهد کافی در اختیار دارم.̎

ستار سعادت متهم است که از نامزدان رشوه گرفته است و نامزدان معترض خواستار تشکیل پرونده فساد علیه او شدند ستار سعادت متهم است که از نامزدان رشوه گرفته است و نامزدان معترض خواستار تشکیل پرونده فساد علیه او شدند
خبرگزاری بخدی تلاش کرد تا نظر کمیسیون های انتخابات به ویژه واکنش ستار سعادت و نادر محسنی را در مورد این ادعا بگیرد اما موفق به انجام این کار نشده است.
“شورای انسجام نامزدان شوراهای ولایتی”
ده ها تن از نامزدان معترض شوراهای ولایتی به دلیل آنچه انجام فساد گسترده، ضعف و کم کاری مسئولان کمیسیون های انتخاباتی می خوانند امروز در کابل گردهم آمدند و شورای زیر نام “انسجام نامزدان معترض شوراهای ولایتی” تشکیل دادند.
این نامزدان می گویند، تا زمانی که مسئولان کمیسیون های انتخاباتی محاکمه نشوند و حقوق نامزدان برنده دوباره اعاده نشود، دامنه اعتراض ها جدی و تظاهرات به شکل پیوسته راه اندازی می شود.
برخی از نامزدان معترض ادعا کردند که اسناد و شواهد کافی در اختیار دارند که اعضای کمیسیون های انتخاباتی رشوه گرفته اند.
آنها در این مورد از کسی نام نگرفت اما گفتند که اسناد شان را به دادستانی تحویل خواهند داد و با حضور داشت مسئولان کمیسیون های انتخاباتی، افراد فاسد را افشا خواهند کرد.
این در حالی است که یک نامزد معترض شورای ولایتی کابل راه مواصلاتی پروان- بامیان که از دره غوربند می گذرد را از روز گذشته به این سو به روی مسافران مسدود کرده و گفته است تا زمانی که به حق خود نرسد راه را باز نخواهد کرد.
تلاش کمیشنران کمیسیون های انتخابات برای فرار از کشور
اخیرا گزارش های تایید نشده ای منتشر شده که برخی از کمیشنران کمیسیون های انتخاباتی تلاش داشتند تا افغانستان را ترک کنند اما مقام های امنیتی در میدان هوایی کابل مانع خروج آنها از کشور شدند.
رفیع الله گل افغان، می گوید کمیشنران قصد فرار از کشور را داشتند اما او در زمان مناسب ادارات امنیتی را مطلع کرده و نیروهای امنیتی مانع خروج آنها از افغانستان شدند.
نامزدان معترض شوراهای ولایتی می گویند، آنها به سفارت امریکا در کابل نیز اطلاع داده اند در صورتی که مسئولان کمیسیون های انتخاباتی در امریکا پناهنده شوند آنان علیه نیروهای امریکایی و نمایندگی های دیپلماتیک این کشور در افغانستان قیام خواهند کرد.

Comments are closed.


Hit Counter provided by technology news