فغانستان بدترین کشور آسیا برای سرمایه گذاری است

world Bank

فغانستان بدترین کشور آسیا برای سرمایه گذاری است

Tolonews

جمعه 9 عقرب 1393 ساعت 15:59 نوشته شده توسط

Shakeela Ibrahimkhilبربنیاد گزارش تازهی بانک جهانی، افغانستان بدترین کشور برای سرمایه گذاری در آسیا و هفتمین کشور در جهان است .

در این گزارش بانک جهانی، افغانستان از میان ۱۸۹ کشور جهان در رد ی ۱۸۳ قرار گرفته است .

در این گزارش ده چالش عمده در برابر سرمایهگذاران و بازرگانان که با ده نهاد کشور پیوند دارد برشمرده شده است.

اداره حمایت از سرمایهگذاری در کشور انگیزهی این کار را بی ثباتی سیاسی سال گذشته در کشور میداند .

افغانستان که لقب فاسدترین کشور جهان را به دوش میکشد حالا به عنوان بدترین کشور آسیا برای سرمایه گذاری شناخته شده است، بربنیاد گزارش سالانهی بانک جهانی محیط بازرگانی و سرمایه گذاری در کشور بدتر شده است و امسال افغانستان یک گام به عقب نهاده است .

در این گزارش آمده است که هرچند در یک دهه گذشته جامعه جهانی و بانک جهانی حکومت افغانستان را در راستای آوردن اصلاحات در بخشهای بازرگانی و سرمایه گذاری کمک کردهاند، ولی هنوز محیط بازگانی و سرمایهگذاری در کشور بهتر نشده بلکه بدتر از گذشته شده است.

سال گذشته افغانستان در میان ۱۸۵ کشور جهان در ردهی ۱۸۲ قرار داشت، ولی بربنیاد گزارش امسال این بانک، افغانستان در بین ۱۸۹ کشور اقتصادی جهان در ردهی ۱۸۳ قرار گرفته است.

ادارهی حمایت از سرمایهگذاری دلیل این عقبگرد را بی ثباتی سیاسی در کشور میداند .

وفیالله افتخار رئیس ادارهی حمایت از سرمایه گذاری در افغانستان اظهارداشت: “به نظر ما علت این موضوع بی ثباتی سیاسی، مشکلات امنیتی و انتخابات افغانستان بود که از صلاحیتهای ادارههای حکومتی خارج بود”.

بربنیاد این گزارش ناامنیها، فساد اداری، نبود ارادهی سیاسی در حکومت افغانستان برای آوردن اصلاحات و کاهش کمکهای بانک جهانی از علتهای اصلی بدترشدن محیط سرمایه گذاری و بازرگانی در افغانستان گفته شده است.

بانک جهانی در سال ۲۰۱۴ میلادی ده ویژه گی محیط بازرگانی و سرمایه گذاری را در ۱۸۹ کشور جهان بررسی کرد که این ویژه گی ها مشمول چگونگی آغاز فعالیت بازرگانی و سرمایه گذاری، جواز ساختمانی، دسترسی به برق و قرضه های بانکی، ثبت مالکیت، حراست از سرمایه گذاران کوچک، تجارت برون مرزی، تطبیق پیمان ها و رسیده گی به مشکل شرکت های خصوصی که با ورشکستگی روبرو هستند می باشد که افغانستان این ویژه گی ها را به گونه ی معیاری ندارد .

صدف دشتی رئیس پروژه های نهاد حرکت در این باره خاطرنشان کرد: “افغانستان شرایط مشکلی برای سرمایه گذاری دارد، دسترسی به قرضه مشکل است؛ در کنار ناامنی مشکلات دیگری هم وجود دارد از جمله فساد در شهرداریها و برخی ادارات، تمدید جواز سرمایه گذاریها که یک دست آورد بود بسیار مشکل شده و قیمتش بالا رفته است

نبود قوانین برای تشویق سرمایه گذاریها معیار مهم دیگری است که بر بنیاد آن بانک جهانی میزان موثر بودن و سودمندی محیط بازرگانی و سرمایه گذاری را تعیین کرده است.

بربنیاد این گزارش بانک جهانی، سنگاپور برای نهمین سال پیاپی در ردهی نخست بهترین کشورهای جهان برای بازرگانی و سرمایه گذاری قرار دارد .

به باور کارشناسان اقتصاد، گزارش بانک جهانی نشان میدهد که افغانستان به کشوری مناسب برای بازگانی و جلب سرمایه گذاری مبدل نخواهد شد، مگر اینکه حکومت اصلاحات لازم و بنیادی را با در نظرداشت معیارهای پذیرفته شدۀ جهانی در شاخص های بازرگانی و سرمایه گذاری بانک جهانی به میان آورد

 

 

 

 

 

نه ولایت کشور اکنون گواه نبردهای شدید میان نیروهای امنیتی و جنگجویان هراس افگن هستند.

وزارت امور داخله می‌گوید که در ۲۴ ساعت گذشته هشت سرباز پولیس در نبرد با مخالفان مسلح دولت جان خود را از دست دادند و ۴۲ مخالف مسلح دولت نیز کشته شدهاند، همچنین ۵۱ مخالف مسلح زخم برداشتند و ۱۰ تن دیگر بازداشت شدهاند.

حملات مخالفان مسلح دولت بر بخشهایی از کشور افزایش یافته و نیروهای امنیتی تاکنون موفق به سرکوب این جنگجویان نشدهاند.

درحال حاضر آتش نبرد در ولایتهای بدخشان، کندز، کندهار، غزنی، پکتیکا، غور و فاریاب شعله ور است و این بخشها گواه نبردهای شدید میان نیروهای امنیتی کشور و هراس افگنان است.

لعل محمد احمدزی سخنگوی فرماندهی پولیس بدخشان در این باره گفت: “به علت خرابی هوا در ولایت بدخشان ما عملیات را متوقف ساختیم، اما برای رهایی سربازانی که در اسارت مخالفان مسلح هستند؛ تلاش می‌کنیم”.

این نبردها برای نظامیان کشور به دور از تلفات هم نبوده و تنها در ۲۴ ساعت گذشته هشت سرباز پولیس در نبرد با هراس افگنان کشته شدند.

تلفات نیروهای ارتش روشن نیست، اما گفته می‌شود که نزدیک به ۱۰سرباز ارتش در این نبردها جان باختند.

صدیق صدیقی سخنگوی وزارت امور داخله اظهارداشت: “حلقاتی از آن سوی مرزها مخالفان مسلح را تمویل می‌کند و به خاک افغانستان می‌فرستند”.

جنگ و ناامنی سالها است که با زندگی مردم کشور گره خورده است در واقع بخشی از زندگی افغانها را جنگ، انفجار و انتحار میسازد.

با روی کارآمدن حکومت تازه انتظار می‌رود تا صلح که رویای همیشه مردم کشور ما بوده است تأمین شود، اما دیده می‌شود که از هنگام آغاز به کار حکومت تازه امنیت بدتر شده است و دامنه‌ی فعالیت‌های هراس افگنان در بسیاری از بخش‌های کشور گسترش یافته است.

جاوید کوهستانی آگاه نظامی نیز در این باره تصریح کرد: “این بسیار مهم است که دولت افغانستان استراتژی امنیتی‌ خود را تدوین کند و در وزارتخانه‌های دفاع ملی، امور داخله و ریاست عمومی امنیتی ملی افراد تازه را مقرر کند”.

وی ادامه داد: “دولت باید برنامه‌هایش را در برابر تروریزم، هراس افگنی و طالبان شفاف بسازد و تا هنگامی که این کارها انجام نشوند ما به نتیجه نمی‌رسیم”.

پایان ناامنی و جنگ در کشور تأمین صلح گفته می‌شود، حکومت افغانستان چندین سال است که طبل صلح جویی‌اش را به صدا درآمده و به هر دری که می‌زند تا کلید گمشده‌ی صلح را بیابد.

کلیدی که گفته می‌شود در دل پاکستان پنهان است، حامد کرزی رئیس جمهور پیشین بیش از بیست بار به اسلام آباد سفر کرد تا این کشور را به همکاری در تأمین صلح وا دارد اما موفق نشد؛ اکنون باید دید که حکومت تازه برای تأمین صلح و پایان خشونت در کشور چگونه یک دریچه را خواهد گشود .

Comments are closed.


Hit Counter provided by technology news