داوود زی: رییس جمهور غنی برای آوردن صلح در افغانستان ابتکار جدیدی کند

داوود زی: رییس جمهور غنی برای

آوردن صلح در افغانستان ابتکار جدیدی کند


پنجشنبه ١٣ قوس ١٣٩٣

 

محمد عمر داوود زی، وزیر داخله پیشین افغانستان می گوید که رییس جمهور غنی برای آوردن صلح در افغانستان باید ابتکارات جدیدی کند.

محمد عمر داوود زی، وزیر داخله پیشین افغانستان می گوید که رییس جمهور غنی برای آوردن صلح در افغانستان باید ابتکارات جدیدی کند. محمد عمر داوود زی، وزیر داخله پیشین افغانستان می گوید که رییس جمهور غنی برای آوردن صلح در افغانستان باید ابتکارات جدیدی کند.
او می گوید که توقع کمک از پاکستان برای آوردن صلح در افغانستان نسخه تکراری و ضیاع وقت است.
عمر داوود زی که در مراسم خداحافظی با مسوولان وزارت داخله صحبت می کرد، گفت که اگر رییس جمهور محمد اشرف غنی، به این باور باشد که پاکستان در آوردن صلح افغانستان را کمک می کند و طالبان را به میز مذاکره با دولت افغانستان می نشاند این توقع “خواب است و خیال است و جنون”.
او تاکید کرد که رییس جمهور غنی باید با استفاده از تجربات دولت گذشته ابتکارات جدیدی را در پیش بگیرد چون به گفته او، حامد کرزی بارها نسخه کمک گرفتن از پاکستان را بارها و بارها امتحان کرده است.
زیر داخله پیشین گفت: “زمانی که من رییس دفتر رییس جمهور کرزی بودم پرویز مشرف رییس جمهور پاکستان گفته بود که ما واقعا اعتراف می کنیم که اشتباه کردیم طالبان را در وزیرستان شمالی خلق و اکمالات کردیم.”
او افزود که حکومت قبلی افغانستان بارها راه کمک خواستن از پاکستان در راستای صلح افغانستان را رفته است و حال آزمودن نسخه آزموده شده خطا است.
این در حالی است که پیش از این بارها حامد کرزی، رییس جمهوری پیشین افغانستان گفته بود که کلید صلح افغانستان در دست پاکستان وایالات متحده امریکا است.
آقای کرزی گفته بود، نفوذی که پاکستان بر طالبان افغان دارد می تواند نقش مهمی در آوردن صلح به افغانستان ایفا کند.
به گفته آقای کرزی، تا زماینکه پاکستان و امریکا در اوردن صلح به افغانستان صادقانه کار نکنند، افغانستان به صلح دایمی دست نخواهد یافت.
محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان نیز پس از این که رییس جمهوری افغانستان شد به دعوت نخست وزیر پاکستان به این کشور سفر کرد.
او اعلام کرد که همکاری پاکستان در آوردن صلح در افغانستان در آینده های نزدیک مشخص خواهد شد.
افغانستان؛ میدان جنگ
عمر داوودزی، وزیر داخله پیشین افغانستان می گوید که جنگ افغانستان، جنگ کرزی و ملا عمر نیست که به گفته او، این کشور میدانی برای جنگ تبدیل شده است.
او گفته است که جنگ افغانستان نتیجه منازعات منطقه ای است که باید ایالات متحده امریکا با بوجود آوردن یک ائتلاف منطقوی امنیت را در منطقه تامین کند.
عمر داود زی می گوید که استخبارات کشورهای همسایه حامی اصلی مخالفان مسلح افغانستان است و در سال جاری نیروهای امنیتی افغانستان توانسته اند دسیسه بزرگ منطقه ای را کنترل کند.
او می گوید که طالبان مسلح به حمایت استخبارات کشورهای همسایه تلاش داشتند تا امسال برخی از مناطق افغانستان را در کنترل خود در بیاورند اما به گفته او، نیروهای امنیتی افغان این طرح شان را ناکام کردند.
خبرگزاری بخدی

Comments are closed.


Hit Counter provided by technology news